Գերմանիան դադարեցրել է Վրաստանի համար նախատեսված 237 միլիոն եվրոյի նախագծերը
Գերմանիան դադարեցրել է Վրաստանի համար 237 միլիոն եվրոյի նախագծերը երկրում ստեղծված իրավիճակի պատճառով։ Այս մասին X սոցիալական ցանցում հայտնել է Թբիլիսիում Գերմանիայի դեսպան Փեթեր Ֆիշերը։
Նա նշել է, որ Գերմանիան «ափսոսանքով» դադարեցրել է Վրաստանի հետ նախագծերը։ Գերմանիայի տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարարությունն ու նախարար Սվենյա Շուլցեն այսպես են արձագանքում Վրաստանի՝ ԵՄ ուղղուց շեղվելուն և բողոքի ցույցերը ցրելուն։
«Մենք դադարեցրել ենք կանաչ ջրածնի, էներգետիկ ենթակառուցվածքների, ինչպես նաև Բաթումի ջրային ենթակառուցվածքների ֆինանսավորումը: «Քաղաքացիական հասարակությանն ու օրենքի գերակայությանն աջակցությունը շարունակվում է»,- ասել է Ֆիշերը։
Հիշեցնենք, որ անցած շաբաթ ԵԱՀԿ ավելի քան 30 մասնակից պետություններ դատապարտել են վրացական իշխանությունների կողմից եվրոպամետ ցույցերի կոշտ ճնշումը։

Германия приостановила проекты на сумму в 237 млн евро для Грузии
Германия приостановила проекты на сумму в 237 млн евро для Грузии из-за ситуации в стране. Об этом в соцсети Х сообщил немецкий посол в Тбилиси Петер Фишер.
Он отметил, что Германия «с сожалением» приостановила с Грузией проекты. Таким образом, Министерство экономического сотрудничества и развития Германии и министр Свенья Шульце реагируют на уход Грузии с пути ЕС и разгон акций протеста.
«Мы остановили финансирование зеленого водорода, энергетической инфраструктуры, а также финансирование водной инфраструктуры в Батуми. Поддержка гражданского общества и верховенства права продолжается», - сказал Фишер.
Напомним, на прошлой неделе более 30 стран-участниц ОБСЕ осудили жесткое подавление властями Грузии проевропейских протестов.