Այսօր`   Հինգշաբթի, 23 հունվարի, 2025 թ.
Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ մոլորակի վրա մնացել է ընդամենը երկու առաջնորդ՝ ինքը և Ռուսաստանի ղեկավար Վլադիմիր Պուտինը։ Այս տեսակետը նա հայտնել է Գազիանթեփ նահանգում երիտասարդների հետ զրույցի ժամանակ։ «Ներկայումս աշխարհում մնացել են երկու [փորձառու] առաջնորդներ։ Ես և Վլադիմիր Պուտինը ենք մնացել։ Ես դա ասում եմ ոչ այն պատճառով, որ ես ես եմ։ Բայց իմ պաշտոնավարման ժամկետը 22 տարի է։ Գրեթե նույնը պարոն Պուտինի պարագայում է։ Մյուսները հեռացել են: Եվ մենք ցանկանում ենք, որ մեր երկխոսությունը շարունակվի, օրինակ, [կանցլեր] Անգելա Մերկելի հեռանալուց հետո քաղաքականությունն ավարտվեց Գերմանիայում»,- ասել է Էրդողանը։
Նա նշել է, որ մեծ հարգանք է տածում Գերմանիայի նախկին կանցլեր Գերհարդ Շրյոդերի նկատմամբ։ «Նրա հարգանքի աստիճանը մեր հանդեպ բոլորովին այլ էր, և նա իսկապես լավ առաջնորդ էր, օրինակ, Ռամադանի ժամանակ (նկատի ունի մուսուլմանների սուրբ ամսվա ընթացքում ծոմապահությունը) Շրյոդերը մեզ մոտ գարեջուր չէր խմում: Նա հարգանք է ցուցաբերել: Շրյոդերի հետ մինչ օրս երկխոսությունը շարունակվում է, և նա ժամանակ առ ժամանակ գալիս է Թուրքիա»,- ասել է նա։
Նա հավելել է, որ «Շրյոդերը շատ ուժեղ դիրք է զբաղեցնում գերմանական քաղաքականության մեջ» և հույս է հայտնել, որ «Թուրքիայի քաղաքականության մեջ կլինեն նմանատիպ գործիչներ»։

Эрдоган считает, что в мире среди лидеров остались только он и Путин
Президент Турции Тайип Эрдоган заявил, что на планете остались только два лидера - он сам и глава российского государства Владимир Путин. Такую точку зрения он изложил во время общения с молодежью в провинции Газиантеп. "В настоящее время в мире остались только два [опытных] лидера. Есть я и Владимир Путин. Я говорю это не потому, что я - это я. Но срок моих полномочий составляет 22 года. Почти столько же - господина Путина. Все остальные ушли. И мы хотим, чтобы наш диалог продолжался. Тут важно продолжать политику. Вот, например, после ухода [канцлера] Ангелы Меркель в Германии закончилась политика", - сказал Эрдоган.
Он отметил, что с большим уважением относится к экс-канцлеру ФРГ Герхарду Шрёдеру. "Его степень уважения к нам была совсем иной, и он был действительно хорошим лидером. Например, во время рамадана (имеется в виду ежевечернее разговение в священный для мусульман месяц рамадан - прим. ТАСС) Шредер не пил пиво за нашим с ним общим столом. Он проявлял уважение. Наш диалог со Шрёдером продолжается до сих пор, и периодически он даже приезжает в Турцию", - сообщил Эрдоган.
Он добавил, что "Шрёдер занимает очень сильные позиции в немецкой политике", и выразил надежду, что "и в турецкой политике будут такие же фигуры".