Թուրքիայի ԱԳ նախարարը` Ասադի սխալների և Սիրիայի ապագայի մասին
Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ-Ասադը կորցրեց իշխանությունը, քանի որ նա չօգտագործեց երկրում ռազմական գործողությունների դադարը՝ ժողովրդի հետ «հաշտվելու» համար։ Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանը, փոխանցում է Al Jazeera հեռուստաալիքը։
Դեկտեմբերի 8-ին հանրապետության արտաքին քաղաքականության դեպարտամենտի ղեկավարը ելույթ է ունեցել Կատարում Դոհայի XXII ֆորումում։ Նա նշել է, որ մեկ գիշերվա ընթացքում տարածաշրջանում ստեղծվել է «նոր Սիրիա»։
«(Բաշար Ասադի) ռեժիմը փլուզվել է. և երկրի նկատմամբ վերահսկողությունը ձեռքից ձեռք է անցնում։ Դա մի գիշերվա ընթացքում տեղի չի ունեցել»,- ընդգծել է դիվանագետը։
Ըստ Ֆիդանի, Սիրիան վերջին 13 տարիների ընթացքում գտնվում է «խռովության վիճակում»: 2016 թվականին ռազմական գործողությունները երկրում սառեցվեցին Ռուսաստանի Դաշնության և Թուրքիայի միջնորդական ջանքերի շնորհիվ, սակայն մերձավորարևելյան հանրապետության ղեկավարությունն այս անգամ չօգտագործեց ժողովրդի հետ ընդհանուր լեզու գտնելու համար։

В МИД Турции раскрыли главную ошибку Башара Асада
Президент Сирии Башар Асад лишился власти, так как не использовал паузу в боевых действиях на территории страны для «примирения» с народом. Об этом заявил министр иностранных дел Турции Хакан Фидан, сообщает телеканал Al Jazeera.
Глава внешнеполитического ведомства республики 8 декабря выступил на XXII Дохийском форуме в Катаре. Он отметил, что за ночь в регионе была создана «новая Сирия».
«Режим [Башара Асада] рухнул. И контроль над страной переходит из рук в руки. Это не произошло в одночасье», — подчеркнул дипломат.
По словам Фидана, Сирия пребывала в «состоянии смятения» на протяжении последних 13 лет. В 2016 году боевые действия в стране удалось заморозить благодаря посредническим усилиям РФ и Турции, но руководство ближневосточной республики не использовало это время для того, чтобы найти общий язык с народом.