ԱՄՆ-ն Իրանին մեղադրում է Թրամփի դեմ մահափորձ կազմակերպելու մեջ
Իրանը մահափորձ էր նախապատրաստում Դոնալդ Թրամփի դեմ՝ ԱՄՆ-ի նախագահական ընտրություններում նրա հաղթանակից հետո, հայտնում է ABC News-ը՝ հղում անելով ԱՄՆ-ի արդարադատության նախարարությանը։ Հանցագործության կազմակերպիչը համարվում է Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) գործակալ Ֆարհադ Շաքերին, որին հեռակա մեղադրանք է առաջադրվել։ Նրա երկու հանցակիցները՝ 49-ամյա Կարլայլ Ռիվերան և 36-ամյա Ջոնաթան Լոդհոլտը, արդեն ձերբակալվել են։
Գլխավոր դատախազ Մերրիկ Գարլանդն ասել է, որ Արդարադատության նախարարությունը մեղադրանք է առաջադրել «իրանական ռեժիմի գործակալին», որը հանձնարարել է «համահեղինակների ցանց ստեղծել» մի քանի անձանց, այդ թվում՝ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփի սպանության՝ Իրանի ծրագրերը իրականացնելու համար:
Հետաքննության տվյալներով՝ հոկտեմբերի 7-ին Շաքերին իր ղեկավարից հրաման է ստացել մեկ շաբաթվա ընթացքում կազմակերպել Թրամփի սպանությունը։ Եթե ​​ժամկետները բաց թողնեին, նրանք ծրագրում էին հետաձգել մահափորձը՝ հավատալով, որ Թրամփը կպարտվի ընտրություններում, իսկ հետո ավելի հեշտ կլինի նրան վերացնել։
Ենթադրվում է, որ 51-ամյա Շաքերին Իրանում է: Նա մանուկ հասակում տեղափոխվել է ԱՄՆ, սակայն հետագայում կողոպուտի համար դատապարտվել է 14 տարվա ազատազրկման և 2008 թվականին արտաքսվել։ Բանտում նա ծանոթացել է Ռիվերայի և Լոդհոլտի հետ, որոնք հետագայում դարձել են նրա հանցակիցները։ Այս երկուսը, ի թիվս այլ բաների, լրտեսել են մի իրանա-ամերիկացու, որին նույնպես ծրագրված էր սպանել։
Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը նաև հանձնարարել է Շաքերին վերահսկել Նյու Յորքում գտնվող երկու հրեա ամերիկացիների: Թիրախներից որևէ մեկը վերացնելու համար նրան 500 հազար դոլար պարգևավճար է խոստացվել։ Ըստ մեղադրանքի՝ Շաքերիին սպառնում է մինչև հարյուր տարվա ազատազրկում։
Այս տարի Թրամփի դեմ երկու մահափորձ է եղել՝ հուլիսի 13-ին Փենսիլվանիայի Բաթլեր կոմսությունում նախընտրական հանրահավաքի ժամանակ, որտեղ նա թեթև վիրավորվել է ականջից, և սեպտեմբերի 15-ին՝ Ֆլորիդայի Ուեսթ Փալմ Բիչում գոլֆ խաղալիս։ Երկրորդ միջադեպի արդյունքում հանրապետականը չի տուժել։

США обвинили Иран в подготовке убийства Трампа
Иран готовил покушение на Дональда Трампа после его победы на президентских выборах в США, сообщает ABC News со ссылкой на Министерство юстиции США. Организатором преступления считается агент Корпуса стражей исламской революции (КСИР) Фархад Шакери, которому предъявлены заочные обвинения. Двое его сообщников — 49-летний Карлайл Ривера и 36-летний Джонатан Лоадхольт — уже арестованы.
Генеральный прокурор Меррик Гарланд заявил, что Министерство юстиции предъявило обвинение «агенту иранского режима», которому было поручено «создать сеть сообщников» для выполнения планов Ирана по устранению нескольких человек, включая избранного президента Дональда Трампа.
По данным следствия, 7 октября Шакери получил от куратора из КСИР задание организовать убийство Трампа в течение недели. В случае срыва сроков покушение планировали отложить, полагая, что Трамп проиграет выборы и его станет легче ликвидировать позже.
Шакери, которому 51 год, предположительно находится в Иране. В детстве он переехал в США, но позже был осужден на 14-летний тюремный срок за ограбление, а в 2008 году депортирован. В тюрьме он познакомился с Риверой и Лоадхольтом, которые позже стали его сообщниками. Эти двое среди прочего занимались слежкой за американцем иранского происхождения, которого тоже планировалось убить.
КСИР также поручил Шакери наблюдать за двумя американцами еврейского происхождения в Нью-Йорке. За устранение любой из целей ему было обещано вознаграждение в размере $500 тысяч. По предъявленным обвинениям Шакери грозит до ста лет лишения свободы.
В этом году на Трампа было совершено два покушения: 13 июля на предвыборном митинге в округе Батлер, штат Пенсильвания, где он получил легкое ранение в ухо, и 15 сентября во время игры в гольф в Уэст-Палм-Бич, штат Флорида. В результате второго инцидента республиканец не пострадал.