Իսպանիայի թագավորն ու թագուհին ընդհատել են այցը ջրհեղեղից տուժած շրջաններ
Իսպանիայի թագավոր Ֆելիպ VI-ը և նրա կինը՝ Լետիսիան, դադարեցրել են իրենց այցը Վալենսիայի ինքնավար համայնք մահացու անձրևների և ջրհեղեղների հետևանքով տուժած շրջաններ, կիրակի օրը հայտնել է թագավորական տունը:
Թագավորն ու թագուհին կիրակի օրը ժամանել էին Վալենսիա՝ այցելելու Պայպորտա և Չիվա՝ երկու համայնքներ, որոնք ամենաշատն են տուժել ջրհեղեղից: «Պետական ​​և տարածաշրջանային իշխանությունների և Թագավորական տան համատեղ համաձայնությամբ Չիվա այցը հետաձգվել է»,- ասվում է թագավորական տան հայտարարության մեջ։
Նախկինում հաղորդվում էր, որ Պայպորտու ժամանելուն պես միապետները հարձակման են ենթարկվել հավաքվածների կողմից։ Նրանցից ոմանք փորձել են ցեխ շպրտել թագավորական շքախմբի վրա։ Նրանք վիրավորանքներ են հնչեցրել Ֆիլիպ VI-ի և Լետիսիայի հասցեին՝ նրանց անվանելով «մարդասպաններ»։ Մինչդեռ և՛ թագավորը, և՛ թագուհին փորձում էին լեզու գտնել իրենց դիմած մարդկանց հետ։
Ավերիչ ջրհեղեղների առիթով Իսպանիայի մի շարք նշանավոր հասարակական և քաղաքական գործիչներ իրենց դժգոհությունն են հայտնել ինչպես կենտրոնական կառավարության, այնպես էլ տարածաշրջանային իշխանությունների գործողություններից՝ մեղադրելով նրանց նման մեծության աղետը չկանխելու համար:
Ավելի վաղ հաղորդվում էր, որ Իսպանիայի կառավարությունը կներգրավի ևս 5 հազար զինվորականի՝ Վալենսիայի շրջաններին օգնելու համար։ Բացի այդ, Մադրիդն ինքնավար համայնք կուղարկի լրացուցիչ 5 հազար իրավապահների։
Հոկտեմբերի 29-ին հորդառատ անձրևներ են տեղացել Իսպանիայի տարբեր շրջաններում։ Հատկապես տուժել են երկրի հարավային և արևելյան շրջանները, որտեղ եղանակային վտանգի մակարդակը բարձրացվել է առավելագույն աստիճանի։ Ջրհեղեղների զոհերի թիվը գերազանցել է 211-ը։ Աղետը մեծ վնաս է հասցրել Վալենսիայի ճանապարհային ենթակառուցվածքին՝ Իսպանիայի արևելքում ամենաշատ տուժած շրջանին, ինչի հետևանքով ավելի քան 60 ճանապարհ է փակվել:

Король Испании прервал визит в пострадавшие от наводнений районы
Король Испании Филипп VI и его супруга Летисия прервали свой визит в районы, пострадавшие во время смертоносных ливней и наводнений в автономном сообществе Валенсия, сообщил в воскресенье королевский дом. Король и королева прибыли в Валенсию в воскресенье, чтобы посетить Пайпорту и Чиву, два населенных пункта, сильно пострадавшие от наводнений. "По совместному соглашению государственных и региональных властей и королевского дома визит в Чиву был отложен", - говорится в заявлении королевского дома. Ранее сообщалось, что по прибытии в Пайпорту монархи подверглись нападкам со стороны собравшихся людей. Некоторые из них пытались забросать грязью королевскую свиту. Они кричали оскорбления в адрес Филиппа VI и Летисии, называя из "убийцами". Тем временем и король, и королева пытались примириться с обратившимися к ним людьми. В свете разрушительных наводнений ряд известных личностей и политиков в Испании выразили своё недовольство действиями как центрального правительства, так и региональных властей, обвинив их в неспособности предотвратить катастрофу подобного масштаба и справиться с ее последствиями. Ранее сообщалось, что правительство Испании привлечет еще 5 тысяч военнослужащих для помощи районам в Валенсии. Кроме того, Мадрид направит в автономное сообщество еще дополнительные 5 тысяч сотрудников правоохранительных органов. Двадцать девятого октября сильные ливни прошли в разных регионах Испании. Особенно сильно пострадали южные и восточные районы страны, где уровень погодной опасности был повышен до максимального. Число погибших в результате наводнений превысило 211 человек. Катаклизмы нанесли серьезный урон дорожной инфраструктуре Валенсии, наиболее пострадавшего региона на востоке Испании, в результате чего было закрыто более 60 дорог.
Король Испании прервал визит в пострадавшие от наводнений районыКороль Испании прервал визит в пострадавшие от наводнений районы