ԱՄՆ-ի հետախուզությունը կասկածում է, որ Ուկրաինան կարող է դադարեցնել Ռուսաստանի հարձակումը. NYT
ԱՄՆ-ի ռազմական և հետախուզական պաշտոնյաները կարծում են, որ Ռուսաստան-Ուկրաինա պատերազմը դուրս է եկել փակուղուց, քանի որ ռուսական զորքերը սաստկացնում են իրենց հարձակումը, հայտնում է The New York Times-ը նոյեմբերի 1-ի զեկույցում:
Գրառման հեղինակները պատմում են, թե ինչպես 2024-ի ամռանը ամերիկյան կառավարության վերլուծաբաններն իրենց հետ զրույցի ժամանակ պնդում էին, որ Ռուսաստանը դժվար թե առաջիկա ամիսներին զգալի հաջողություններ գրանցի Ուկրաինայում, քանի որ «վատ պատրաստված զորքերը դժվարությամբ էին ճեղքում ուկրաինական պաշտպանությունը»: Բայց, ինչպես գրում է NYT-ն, այս գնահատականը, պարզվեց, սխալ էր՝ ռուսական զորքերը ոչ միայն զգալի առաջընթաց են գրանցել Ուկրաինայի արևելքում, այլև հետ են գրավել Կուրսկի շրջանում ուկրաինական բանակի կողմից գրավված տարածքի ավելի քան մեկ երրորդը։ Բացի այդ, Ռուսաստանը ավելացրել է Ուկրաինայի տարածքում անօդաչու սարքերի հարվածների թիվը՝ հուլիսի 350-ից օգոստոսին հասցնելով 750-ի, իսկ սեպտեմբերին՝ 1500-ի։
«2022 թվականին Ուկրաինա ներխուժելու ժամանակ ռուս զինվորականների մշտական ​​սխալները անցյալում են»,- մեջբերում է թերթն ամերիկացի բարձրաստիճան զինվորականի կարծիքը։ «Այժմ Ռուսաստանի զինված ուժերը մեծ զարգացում են ապրել և շարժման մեջ են»: Դա ԱՄՆ-ի հետախուզության և ռազմական որոշ պաշտոնյաների մոտ կասկած է առաջացնում, ոչ Ուկրաինան կարող է դադարեցնել ռուսական հարձակումը:
Ուկրաինան անընդհատ զենքի մատակարարումներ է խնդրում արևմտյան երկրներից, սակայն, ԱՄՆ-ի զինվորականների տեսանկյունից, Ուկրաինայի զինված ուժերի համար զենքի բացակայությունն այլևս գլխավոր խնդիրը չէ։ Ամերիկացի պաշտոնյաներն ասում են, որ Ուկրաինան կտրուկ փակել է Ռուսաստանի հետ իր հրետանային բացը և նաև անօդաչու թռչող սարքեր է օգտագործում ռուսական զրահամեքենաները ոչնչացնելու համար: Ուկրաինայի զինված ուժերի ամենամեծ խնդիրը, ըստ պաշտոնյաների, զինվորների պակասն էր։ NYT-ի տվյալներով՝ մարտում զոհվել է 57 հազար ուկրաինացի զինվոր (հրատարակությունը չի ներկայացնում այս տվյալների աղբյուրը), ինչը ռուսական կորուստների թվի կեսն է։
Ըստ Փենթագոնի՝ հրապարակման զրուցակիցներից մեկի՝ Ուկրաինան ունի բավականաչափ զինվորներ ևս վեց ամսից մինչև մեկ տարի կռվելու համար, որից հետո Ուկրաինայի զինված ուժերը կբախվեն զորքերի սուր պակասի։ Փենթագոնի պաշտոնյաները նշել են, որ Ուկրաինայի զինված ուժերն օգտագործել են նորաստեղծ բրիգադներից մի քանիսը Կուրսկի շրջանում հարձակման համար, փոխանակ դրանք օգտագործեն Ուկրաինայի արևելքում և հարավում կամ 2025 թվականին հակահարձակման համար ռեզերվներ ստեղծելու համար։
Արևմտյան պաշտոնյաներն ու փորձագետները կարծում են, որ Ռուսաստանը նույնպես զինվորների և տեխնիկայի սուր պակաս է զգում։ Նրանք հավելել են, որ եթե ԱՄՆ-ն շարունակի աջակցել Ուկրաինային մինչև հաջորդ ամառ, ապա Ուկրաինայի Զինված ուժերը հնարավորություն կունենան օգտվելու այն փաստից, որ Ռուսաստանը չունի տեխնիկա և զինվորներ։

The New York Times: российско-украинская война вышла из тупика. Разведка и военные США сомневаются, что Украина может остановить наступление ВС РФ
![]() Американские военные и представители разведки считают, что российско-украинская война вышла из тупика, поскольку российские войска наращивают наступление, сообщила газета The New York Times в публикации от 1 ноября. Авторы заметки рассказывают, как летом 2024 года американские правительственные аналитики в разговорах с ними утверждали, что Россия вряд ли добьется значительных успехов в Украине в ближайшие месяцы, поскольку «плохо обученные войска с трудом прорывают украинскую оборону». Но, как пишет NYT, эта оценка оказалась ошибочной — российские войска не только значительно продвинулись на востоке Украины, но и отвоевали более трети территории, захваченной украинской армией в Курской области. Кроме того, Россия нарастила число ударов беспилотников по территории Украины — с 350 в июле до 750 в августе и 1 500 в сентябре. «Российские военные, что в ходе вторжения в Украину в 2022 году постоянно допускали ошибки, остались в прошлом», — передает издание мнение высокопоставленного американского военного чиновника. «Сейчас ВС РФ сильно эволюционировали и находятся в движении». Из-за этого некоторые американские разведывательные службы и военные чиновники пессимистично оценивают способность Украины остановить российское наступление. Украина постоянно просит у стран Запада поставки оружия, но, с точки зрения американских военных, нехватка вооружений больше не главная проблема для Вооруженных сил Украины. Американские чиновники говорят, что Украина резко сократила отставание от России в артиллерии, а также использует беспилотники, чтобы уничтожать российскую бронетехнику. Самой большой проблемой для ВСУ, по словам чиновников, стала нехватка солдат. По оценке NYT, в бою погибли 57 тысяч украинских военных (издание не приводит источника этих данных), что вдвое меньше российских потерь. По оценке одного из собеседников издания в Пентагоне, у Украины достаточно солдат, чтобы воевать еще от полугода до года, после чего ВСУ столкнутся с острой нехваткой войск. Представители Пентагона отметили, что ВСУ использовали некоторые недавно созданные бригады для наступления в Курской области вместо того, чтобы использовать их на востоке и юге Украины или для того, чтобы создать резервы для контрнаступления в 2025 году. Западные чиновники и эксперты считают, что Россия также испытывает острую нехватку солдат и техники. Американские чиновники добавили, что если США продолжат поддерживать Украину до следующего лета, то у ВСУ появится возможность воспользоваться тем, что России не хватает техники и солдат. |