«Ադրբեջանը փորձում է տպավորություն ստեղծել, թե 9-րդ կետն Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների ու Նախիջևանի կապի մասին է․ այդպես չէ»․ Նիկոլ Փաշինյան
![]() «Շատ կարևոր է անդրադառնալ մի թեմայի, որը բարձրացվում է Ռուսաստանի ու Ադրբեջանի կողմից»,- այսօրվա քննարկման ժամանակ ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով․ «Թեման հետևյալն է, թե ով պիտի ապահովի ՀՀ տարածքում կապուղիների անվտանգությունը, և փորձ է արվում ներկայացնել, հղում անելով 2020-ի եռակողմ հայտարարությանը, ասելու համար, թե դրա 9-րդ կետով կապուղիների անվտանգությունն արտապատվիրակված է ՌԴ-ին։ Մեջբերեմ 9-րդ կետը․ ապաշրջափակվում են տարածաշրջանում տնտեսական ու տրանսպորտային բոլոր կապերը։ Ադրբեջանից հաճախ փորձ է արվում տպավորություն ստեղծել, թե 9-րդ կետն Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների ու Նախիջևանի կապի մասին է․ այդպես չէ․ Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների ու Նախիջևանի կապը 9-րդ կետի ենթավերնագիր է, 9-րդ կետը տարածաշրջանի բոլոր տնտեսական ու տրանսպորտային կապուղիների ապաշրջափակման մասին է ու մեկը մյուսից անջատ քննարկելն անտրամաբանական է ու անհնար։ Հիմա գանք անվտանգությանը․ ՀՀ-ն երաշխավորում է Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների ու Նախիջևանի միջև տրանսպորտային հաղորդակցության անվտանգությունը։ ՀՀ-ն երաշխավորում է անվտանգությունը և կազմակերպումը․ սա պարզ, հրապարակային նախադասություն է»,- հայտարարել է վարչապետը։ |