Փարիզում Ֆրանսիայի օրենսդիրների հետ քննարկվել են հայերի իրավունքների` ադրբեջանական խախտումներն ու պաշտպանության մեխանիզմները
1918
Չորեքշաբթի, 09 հոկտեմբերի, 2024 թ., 21:48
ՀՀ նախկին ՄԻՊ Արման Թաթոյանի ֆեյսբուքյան գրառումը. «Փարիզում Ֆրանսիայի օրենսդիրների հետ քննարկվել են հայերի իրավունքների ադրբեջանական խախտումներն ու պաշտպանության մեխանիզմները: Արման Թաթոյանը, Արտակ Բեգլարյանն ու Գառնիկ Քերքոնեանը հոկտեմբերի 8-ին Փարիզում հանդիպումներ են ունեցել Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի մի խումբ պատգամավորների և Սենատի անդամների հետ՝ Ֆրանսիայի Հայ դատի հանձնախմբի աջակցությամբ և ներկայացուցիչ Անահիտ Հակոբյանի ուղեկցությամբ: Հանդիպումներ են տեղի ունեցել Ազգային ժողովի պատգամավոր Իզաբել Սանտյագոի, Սենատի հայ-ֆրանսիական բարեկամական խմբի նախագահ Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինազի, սենատոր Վալերի Բուայեի և այլ օրենսդիրների հետ: Հանդիպումներին ներկայացվել են ադրբեջանական հանցանքների ապացույցները Արցախում և Հայաստանում, մասնավորապես, քննարկելով՝ 1. Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ գերիների և պատանդների ազատ արձակման և Հայրենիք վերադարձի պարտադիրությունը՝ շեշտելով, որ նրանք ենթարկվում են խոշտանգումների և գտնվում են կյանքի համար ամենօրյա սպառնալիքների տակ: 2. Արցախի ժողովրդի նկատմամբ ադրբեջանական ցեղասպանական քաղաքականությունը, այդ թվում՝ շրջափակումը, բռնի տեղահանումը և հայկական հոգևոր-մշակութային ժառանգության ոչնչացման փաստերը: 3. Արցախի բնիկ ժողովրդի վերադարձի իրավունքի պատշաճ իրացման մեխանիզմների հարցերը՝ ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշմանը համապատասխան: 4. 2020 թվականից ի վեր Հայաստանի Սյունիքի, Գեղարքունիքի, Վայոց ձորի մարզերի տարածքների ադրբեջանական օկուպացիայի փաստերը: Ապացույցներով ներկայացվել են մարդկանց նկատմամբ ադրբեջանական ամենօրյա հանցանքները (ունեզրկումներ, եկամուտ վաստակելու անհնարինություն, խմելու ջրից զրկելու փաստեր, կենդանական և բուսական աշխարհի զանգվածային ոչնչացում և այլն): 5. Հայ ժողովրդի դեմ ադրբեջանական ռասիզմի, քսենոֆոբիայի և թշնամանքի շարունակվող քաղաքականությունը՝ բարձրագույն իշխանության հովանավորչությանբ: 6. Նշված և մնացած բոլոր հանցանքների համար ադրբեջանական իշխանությունների նկատմամբ պատասխանատվության արդյունավետ միջոցներ կիրառելու անհրաժեշտությունը, ինչը միտված կլինի նաև կանխելու համար ադրբեջանական հետագա հանցանքները: Հանդիպումների ավարտին պատվիրակությունը երախտագիտություն է հայտնել Ֆրանսիայի պատգամավորներին և սենատորներին աջակցության համար»:

Нарушения прав армян со стороны азербайджанских властей и механизмы защиты были обсуждены с законодателями Франции в Париже.
Среда, 09 Октября, 2024 года, 21:48
8 октября Арман Татоян, Артак Бегларян и Гарник Керконян встретились в Париже с группой депутатов Национального собрания Франции и членами Сената при поддержке Армянского комитета Франции и представителя Комитета Анаит Акопян.
Состоялись встречи с депутатом Национального собрания Изабель Сантьяго, председателем группы армяно-французской дружбы Сената Жильбером-Люком Девиназом, сенатором Валери Бойе и другими законодателями.
На встречах были представлены доказательства азербайджанских преступлений в Арцахе и Армении, в частности обсуждались:
1. Обязательное освобождение и возвращение армянских пленных и заложников, незаконно удерживаемых в Азербайджане, подчеркивая, что они подвергаются пыткам и ежедневно подвергаются угрозам своей жизни.
2. Геноцидальная политика Азербайджана в отношении народа Арцаха, включая блокаду, насильственное перемещение и уничтожение армянского духовного и культурного наследия.
3. Вопросы механизмов надлежащей реализации права коренного народа Арцаха на возвращение в соответствии с решением Международного Суда ООН.
4. Факты оккупации Азербайджаном территорий Сюникского, Гегаркуникского, Вайоцдзорского областей Армении с 2020 года.
Ежедневные азербайджанские преступления против мирных жителей (лишения, невозможность получения дохода, факты лишения питьевой воды, массовое уничтожение окружающей среды и т.д.) были представлены доказательствами.
5. Продолжающаяся политика азербайджанского расизма, ксенофобии и вражды против армянского народа под спонсорством высших властей.
6. Необходимость применения эффективных мер ответственности в отношении азербайджанских властей за указанные и все другие преступления, что также будет иметь предотвращающее значение для будущих азербайджанских преступлений.
По итогам встреч делегация выразила благодарность французским депутатам и сенаторам за сотрудничество и содействие.