ՀԱՄԱՍ-ի քաղբյուրոյի ղեկավար Յահյա Սինվարը ողջ առողջ է
ՀԱՄԱՍ-ի քաղբյուրոյի ղեկավար Յահյա Սինվարը մի քանի շաբաթ անց կապ է հաստատել միջնորդների հետ, հայտնում է իսրայելական հեռուստատեսության «12-րդ ալիք»-ը։
Սեպտեմբերի 23-ին իսրայելական լրատվամիջոցները հաղորդագրություններ տարածեցին Գազայի հատվածին իսրայելական բանակի հարվածներից մեկի ժամանակ Սինվարի հնարավոր լիկվիդացման կամ վիրավորման մասին։ Ենթադրությունների հիմքում ընկած էր այն փաստը, որ կազմակերպության ղեկավարը վերջին շրջանում կապի դուրս չի եկել։
Միջնորդները ենթադրում են, որ ՀԱՄԱՍ-ի առաջնորդը թաքնվում է՝ իրեն շրջապատելով պատանդների կենդանի վահանով և հուսալով, որ այդ կերպ կկարողանա խուսափել իսրայելական ավիահարվածներից։

Глава политбюро ХАМАС Яхья Синвар спустя несколько недель вышел на связь
Глава политбюро ХАМАС Яхья Синвар спустя несколько недель вышел на связь с посредниками, сообщает «12 канал» израильского телевидения.
23 сентября в израильских СМИ распространялись сообщения о возможной ликвидации или ранении Синвара во время одного из ударов армии Израиля по сектору Газа. Предположения были основаны на том, что в последнее время лидер организации не выходит на связь.
По предположениям посредников, лидер ХАМАС скрывается, окружив себя заложниками в качестве живого щита и надежды на то, что таким образом ему удастся избежать израильского авиаудара.