Տատյանա Բակալչուկը՝ Wildberries-ի շուրջ ստեղծված իրավիճակի մասին
Wildberries Marketplace-ի հիմնադիր Տատյանա Բակալչուկը հրապարակավ մեկնաբանել է իր ընկերության «ռեյդային զավթման» մասին լուրերը և հաստատել, որ ամուսնալուծվում է Վլադիսլավ Բակալչուկից։ Թելեգրամյան ալիքում Տատյանան ուղերձ է հրապարակել, որում խոսել է բիզնեսի հետ կապված իրավիճակի և անձնական կյանքի մասին։
«Բոլոր նրանց համար, ովքեր դեռ հարցեր ունեն․ ինձ մոտ ամեն ինչ լավ է։ Ինչպես տեսնում եք, ես պատանդ չեմ, ինչպես «Կովկասի գերուհին»։ Ես ոչ մեկից չեմ թաքնվում, Մոսկվայում եմ, որտեղ աշխատում եմ։ Ինձ պետք չէ ոչ մեկից փրկել»,- ասել է Բակալչուկը։
Այսպիսով, նա հերքել է լուրերը, որոնք տարածել է Չեչնիայի նախագահ Ռամզան Քադիրովը։ Թելեգրամյան ալիքում Քադիրովը տեսանյութ էր հրապարակել Տատյանայի ամուսնու հետ հանդիպումից և հայտարարել, որ վերջինը դիմել է իրեն օգնության համար, քանի որ «լուրջ խնդիրներ ունի ինչպես ընտանիքի ներսում, այնպես էլ ընտանեկան բիզնեսում»։ Քադիրովը հայտարարել էր, որ Wildberries ընկերության ակտիվները հուլիսի սկզբից իրավական խարդախությունների միջոցով Russ Outdoor ընկերության միջոցով անցել են այլ անձանց, իսկ «ռեյդերներն» առևանգել են Տատյանային։ Տեղի ունեցածի համար նա մեղադրել էր եղբայրներ Լևան և Ռոբերտ Միրզոյաններին, ինչպես նաև «մի քանի հայտնի կովկասցիների»: Նա հավելել էր, որ կանի հնարավոր ամեն ինչ՝ օգնելու Տատյանային վերադառնալ ընտանիք։ Վլադիսլավ Բակալչուկն էլ, իր հերթին, հայտնել էր, որ կինը լքել է իրեն և երեխաներին ու կապվել ինչ-որ անհասկանալի ընկերության հետ։
Նշենք, որ 48-ամյա Տատյանա Բակալչուկը համարվում է Ռուսաստանի ամենահարուստ կինը: 2024թ․ ռուս միլիարդատերերի վարկանիշում, ըստ ռուսական Forbes-ի, նա զբաղեցրել է 22-րդ տեղը՝ 7,4 մլրդ դոլար կարողությամբ։

Бакальчук о ситуации вокруг Wildberries
Основательница маркетплейса Wildberries Татьяна Бакальчук публично прокомментировала новости о "рейдерском захвате" её компании и подтвердила, что разводится с Владиславом Бакальчуком. В своём телеграм-канале она опубликовала видеообращение, в котором высказалась и о ситуации с бизнесом, и о своей личной жизни.
"Для всех, у кого остались вопросы. У меня всё хорошо, я жива-здорова. Как вы видите, я не являюсь заложницей, как в "Кавказской пленнице". Я ни от кого не прячусь и ничего не скрываю. Я сейчас нахожусь в Москве, где работаю. Спасать меня ни от кого не нужно", — говорит Бакальчук в видео.
Таким образом, Татьяна Бакальчук опровергла информацию, которую сегодня распространил глава Чечни Рамзан Кадыров. В своём телеграм-канале он опубликовал видео со встречи с мужем Бакальчук и заявил, что тот обратился к нему за помощью, поскольку у него "серьёзные проблемы как внутри семьи, так и с основанным семейным бизнесом". Кадыров заявил, что активы компании Wildberries с начала июля "путём юридических махинаций спешно переходят в чужие руки через компанию Russ Outdoor", а "рейдеры" оградили Татьяну от мужа и семерых детей: "Супруги не имеют возможности увидеться и пообщаться, чтобы хотя бы обсудить происходящее". В происходящем Кадыров обвинил братьев Левана и Роберта Мирзоянов, а также "нескольких известных кавказцев". Он добавил, что сделает всё возможное, "чтобы помочь вернуть в семью Татьяну Владимировну и защитить законный бизнес", и пообещал, что в этом вопросе "дойдёт до конца". Сам Владислав Бакальчук в видео говорит, что его жена "ушла из дома и связалась с непонятной компанией".
Татьяне Бакальчук 48 лет, она считается самой богатой женщиной России. В рейтинге российских миллиардеров за 2024 год по версии российского Forbes она занимает 22-е место с состоянием 7,4 млрд долларов.