«Թույլ չտալ, որ կրկնվի Ուկրաինայի ճակատագիրը». Վրաստանի վարչապետի խոսքերը զայրացրել են ուկրաինական կողմին
Օտարերկրյա գործակալների մասին օրենքի նպատակն է՝ թույլ չտալ, որ Վրաստանում կրկնվի Ուկրաինայի ճակատագիրը, հայտարարել է Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն։ «Եթե ՀԿ-ները հասնեին այն ամենին, ինչն ակտիվորեն փորձում էին անել 2020-2022 թվականներին, այն է՝ փոխել իշխանությունը հեղափոխության միջոցով, ապա այսօր Վրաստանն ավելի վատ վիճակում կլիներ, քան Ուկրաինան... Եթե մենք չպաշտպանենք պետության ինքնիշխանությունը, մեզ հետ տեղի կունենա հենց այն, ինչ եղավ Ուկրաինայի հետ: Եվ այս դեպքում խաղաղությունն ու եվրոինտեգրումը կմնային անցյալում»,- ընդգծեց նա։ Սրան պատասխանել է Ուկրաինայի ԱԳՆ-ն՝ ասելով, որ Ուկրաինային նման ստորացուցիչ համատեքստում հիշատակելը վնասում է ուկրաինա-վրացական հարաբերություններին։ Նրանք նաև ընդգծել են, որ «ռուսականացումը», այլ ոչ թե առասպելական ուկրաինացումն է իրական սպառնալիք է Թբիլիսիի համար։ |

Премьер Грузии раскритиковал Украину, в Киеве ответили
Закон об иноагентах призван не допустить повторения судьбы Украины, заявил премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе.
«Если бы НПО добились того, что они активно пытались сделать в 2020-2022 годах, а именно смены правительства посредством революции, сегодня Грузия оказалась бы в худшем положении, чем Украина... Если мы не защитим суверенитет государства, с нами произойдет то же самое, что произошло с Украиной. И в таком случае мир и евроинтеграция останутся в прошлом», - подчеркнул он.
В украинском МИД в ответ на это заявили, что упоминание Украины в таком пренебрежительном контексте наносит ущерб украинско-грузинским отношениям. Там также подчеркнули, что «русификация», а не мифическая украинизация - реальная угроза для Тбилиси.