Աղետ` Չիլիում. հրդեհի զոհերի թիվն աճում է տասնյակներով
Չիլիի նախագահ Գաբրիել Բորիչը հայտարարել է, որ առնվազն 64 մարդ արդեն մահացել է Վալպարաիսո շրջանում մոլեգնող անտառային հրդեհների հետևանքով։ Նա հայտարարել է արտակարգ դրություն և խոստացել տրամադրել «բոլոր անհրաժեշտ ռեսուրսները» իրավիճակը կարգավորելու համար: Չնայած դրան՝ հրդեհներն արդեն ընդգրկում են հսկայական տարածքներ, և զոհերի թիվը կարող է զգալիորեն աճել, հայտնում է BBC-ն։
Տեղական լրատվամիջոցների հաղորդմամբ՝ Անտառային հրդեհների դեմ պայքարի տարածաշրջանային կոմիտեն (COGRID) հայտնել է, որ տուժածներից 45-ին տեղում մահացած են գտել, իսկ մնացածը մահացել են հիվանդանոցներում՝ ստացած այրվածքներից։
Հրդեհներն սկսվել են ամառային տապից հետո, երբ ջերմաստիճանը բարձրացել է 33°C-ից: Մարելու համար գործի են դրվել 1400 հրշեջ, բանակը, հրշեջ ինքնաթիռներն և ուղղաթիռները։ Փրկարար ծառայությունները փորձել են հասնել ամենաշատ տուժած շրջաններ, սակայն նրանց խանգարել են մեքենաների շարասյունները, որոնցով մարդիկ փորձել են փախչել հրդեհից:
Հրդեհները, որոնք սկսվել են լեռներից, տարածվել են ափամերձ շրջաններ՝ հասնելով Վինա դել Մար և Վալպարաիսո քաղաքներին։ Հրդեհով բռնկված շրջանները միասին կազմում են մի հսկայական տարածք Չիլիի կենտրոնական ափին, որտեղ ապրում է ավելի քան մեկ միլիոն մարդ:
Վինա դել Մարը հանգստավայր է, որը հայտնի է սերֆինգիստների և զբոսաշրջիկների շրջանում: Զոհերից շատերը, ըստ երևույթին, զբոսաշրջիկներ էին, որոնք Վալպարաիսո էին եկել ամառային արձակուրդների ժամանակ։
Քանի որ փրկարար ծառայությունները դեռևս չեն կարողանում հասնել բոլոր տուժած տարածքներին, ներքին գործերի նախարար Քերոլայն Տոյան վստահ է, որ զոհերի թիվը զգալիորեն կաճի առաջիկա ժամերին:
Իշխանությունները նշում են, որ պարզում են հրդեհների պատճառները և չեն բացառում, որ դրանք հրկիզման հետևանք են եղել, իսկ իրավիճակը սրել է ամառվա շոգը։

Президент Чили Габриэль Борич сообщил, что по меньшей мере уже 64 человека погибли в лесных пожарах
Президент Чили Габриэль Борич сообщил, что по меньшей мере уже 64 человека погибли в лесных пожарах, бушующих в регионе Вальпараисо. Он объявил чрезвычайное положение и пообещал предоставить для решения ситуации «все необходимые ресурсы», но пожары уже распространились на обширную территорию и число жертв может значительно возрасти, передает BBC.
По сообщениям местных СМИ, Региональный комитет по борьбе с лесными пожарами (COGRID) сообщил, что 45 погибших были найдены мертвыми на месте, остальные скончались от полученных ожогов уже в больницах.
Пожары начались после периода летней жары с температурой, поднявшейся выше 33°С. На их тушение были брошены 1400 пожарных, армия, пожарные самолеты и вертолеты. Спасательные службы пытались добраться до наиболее пострадавших районов, но им мешали колонны машин с людьми, спасавшимися от огня.
Пожары, начавшиеся в горах, распространились на прибрежные районы, достигнув городов Винья-дель-Мар и Вальпараисо. Вместе они образуют обширный регион на центральном побережье Чили, в котором проживает более миллиона человек.
Винья-дель Мар, известный курорт, пользующийся популярностью у серферов и туристов, которые приезжают в этот регион, славящийся своими винами. Многие пострадавшие, судя по всему, как раз и были туристами, приехавшими в Вальпараисо во время летних каникул.
Поскольку спасательные службы еще не сумели добраться до всех пострадавших районов, министр внутренних дел страны Каролина Тоха заявила, что число погибших существенно вырастет в ближайшие часы.
Власти говорят, что расследуют причины возникновения пожаров и не исключают, что их результатом стали поджоги, а ситуация усугубилась летней жарой.