ԱՄՆ-ի հետախուզությունը բացահայտել է Ռուսաստանի կորուստներն Ավդեևկայի համար մղվող մարտերում
Ռուսական զորքերն Ավդեևկայի համար մղվող մարտերում երկու ամսվա ընթացքում տվել են մոտ 13 հազար սպանված և վիրավոր։ Նրանց հաջողվել է գրավել 11,1 քառակուսի կիլոմետր տարածք։ Այսպիսով, կորուստները կազմել են ավելի քան 1000 մարդ 1 քառակուսի կիլոմետրի համար։ Այս մասին են վկայում ԱՄՆ-ի հետախուզության և Պատերազմի ուսումնասիրման ինստիտուտի (ISW) տվյալները:
Ամերիկյան հետախուզության գնահատականների համաձայն, որոնք մեջբերում է Forbes-ը, Ռուսաստանն Ավդեևկայի վրա հարձակման ժամանակ ավելի շատ զինվոր է կորցրել, քան Ուկրաինա ներխուժման առաջին երկու ամիսներին։ Միևնույն ժամանակ, ռուսական զորքերը առաջ են շարժվել բնակավայրից 1,5-ից 2 կիլոմետր հյուսիս և հարավ, ասել է ISW-ի գլխավոր վերլուծաբան Ջորջ Բարրոսը:
Ավդեևկայի մոտ սպանված ռուս զինվորների մեծ մասը հրետանային գնդակոծության զոհ է դարձել։ Բացի այդ, այս ուղղությամբ ոչնչացվել է մոտ 220 միավոր ռուսական զինտեխնիկա։
Չնայած նման մեծ կորուստներին՝ Ռուսաստանը շարունակում է առաջխաղացումը, այդ թվում՝ Ավդեևկայի, Լիմանի և Կուպյանսկի շրջաններում՝ զգալով պատրաստված անձնակազմի, զինամթերքի և տեխնիկայի «շարունակական պակաս», ասել է Սպիտակ տան Ազգային անվտանգության խորհրդի խոսնակ Ադրիեն Ուոթսոնը, մեջբերում է Bloomberg-ը։
Mediazona-ի և BBC-ի ռուսական ծառայության ավելի վաղ հրապարակված ուսումնասիրության արդյունքները ցույց են տվել, որ ուկրաինական պատերազմի ընթացքում ռուս զինվորականների հաստատված կորուստները գերազանցել են 38 հազարը։ Նոյեմբերի վերջին 2 շաբաթվա ընթացքում զոհերի թվին ավելացել է մոտ 1200-ով։ Սակայն, ըստ Mediazona-ի, իրական թվերը կարող են ավելի մեծ լինել, քանի որ լրագրողները ժամանակ չունեն մուտքային տվյալների հոսքն ամբողջությամբ մշակելու համար։
ԱՄՆ-ի հետախուզության տվյալներով՝ պատերազմի սկզբից Ռուսաստանի ընդհանուր կորուստները կազմել են 315 հազար մարդ։ Ուկրաինայի կառավարությունը կարծում է, որ այս ցուցանիշը շատ ավելի բարձր է։ Նրա գնահատականներով՝ միայն Ռուսաստանում զոհվել է 340 հազար մարդ։ Պատերազմի սկզբում ռուսական ամբողջ բանակը՝ գործող և պահեստային, կազմում էր 2,9 միլիոն մարդ։ Հետագայում մոբիլիզացվել կամ պայմանագրով զորակոչվել է ևս մոտ 400 հազար մարդ։
2022 թվականի փետրվարին, ներխուժումն սկսելուց ի վեր, Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը կորցրել է «կանոնավոր բանակի զգալի մասը, հարյուրավոր ինքնաթիռներ և հազարավոր տանկեր», նոյեմբերի վերջին հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Սթոլթենբերգը։ Նրա խոսքով, պատերազմը «թուլացրեց» Ռուսաստանին «քաղաքական, տնտեսական» և ռազմական առումներով, բայց նրան չպետք է թերագնահատել։ «Ռուսական տնտեսությունը վերցրել է պատերազմական հիմնասյուները։ Ռուսաստանը հրթիռների մեծ պաշար է կուտակել ձմռան համար, և մենք ականատես ենք լինում Ուկրաինայի էներգետիկ ցանցի և ենթակառուցվածքների վրա հարձակվելու նոր փորձերի՝ այն ցրտի ու մթության մեջ թաղելու նպատակով»,- Սթոլթենբերգի խոսքերն է մեջբերում Financial Times-ը:

Потери России в битве за Авдеевку превысили тысячу человек на один квадратный километр
Российские войска в боях за Авдеевку в течение двух месяцев потеряли убитыми и ранеными около 13 тыс. человек личного состава. Им удалось захватить 11,1 кв. километров территории. Таким образом, потери составили более 1 тыс. человек на каждый квадратный километр. Об этом говорят данные разведки США и Института изучения войны (ISW).
По оценке американской разведки, на которую ссылается Forbes, при наступлении на Авдеевку Россия потеряла больше солдат, чем за первые два месяца вторжения в Украину. При этом российские войска продвинулись на расстояние немногим более 1,5–2 километров к северу и югу от населенного пункта, сообщил главный аналитик ISW Джордж Баррос.
Большинство убитых под Авдеевкой российских военных стали жертвами артиллерийских обстрелов. Кроме того, на этом направлении уничтожено около 220 единиц российской боевой техники.
Несмотря на столь высокие потери, Россия продолжает наступление, в том числе в районе Авдеевки, Лимана и Купянска, испытывая «постоянную нехватку» обученного персонала, боеприпасов и оборудования, заявил представитель Совета национальной безопасности Белого дома Эдриен Уотсон, которого цитирует Bloomberg .
Опубликованные ранее результаты исследования «Медиазоны» и «Русской службы Би-би-си» показали, что подтвержденные потери российских военных в ходе войны в Украине превысили 38 тыс. человек убитыми. За последние две недели ноября в список погибших были добавлены почти 1,2 тыс. человек. Однако, по данным «Медиазоны», реальные цифры могут быть выше, так как журналисты не успевают полностью обработать поток поступающих данных.
По данным разведки США, общие потери России с начала войны составили 315 тыс. человек. Правительство Украины считает, что эта цифра намного больше. По его оценкам, только погибшими Россия потеряла 340 тыс. человек. В начале войны вся российская армия, действующая и резервная, насчитывала 2,9 миллиона человек. Позже были мобилизованы или призваны по контракту еще около 400 тыс. человек.
Начав вторжение в феврале 2022 года, президент РФ Владимир Путин потерял «значительную часть регулярной армии, сотни самолетов и тысячи танков», заявил в конце ноября генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг. По его словам, война «ослабила» Россию «политически, экономически» и в военном отношении, однако недооценивать ее нельзя. «Российская экономика встала на военные рельсы. Россия накопила большой запас ракет к зиме, и мы видим новые попытки бить по украинской энергосистеме и инфраструктуре, чтобы оставить ее в холоде и темноте», — цитирует Столтенберга Financial Times.