Թուրքիան և Հունգարիան Ուկրաինայի հարցով պլան Բ են առաջարկում ՆԱՏՕ-ին
Բրյուսելում ՆԱՏՕ-ի երկրների ԱԳ նախարարների երկօրյա հանդիպման ժամանակ Հունգարիայի ԱԳ նախարար Պետեր Սիյարտոն հայտնել է, որ Թուրքիան աջակցել է ուկրաինական հակամարտության վերաբերյալ արևմտյան ռազմավարության վերանայման անհրաժեշտության մասին Հունգարիայի առաջարկին: Սակայն, Սիյարտոյի խոսքով, ՆԱՏՕ-ի մյուս երկրները չեն համաձայնել այդ դիրքորոշման հետ:
Սիյարտոն հստակեցրել է, որ ինքը Թուրքիայի ԱԳ նախարար Հաքան Ֆիդանի հետ առաջարկել է փոխել Ուկրաինայի իրադրության նկատմամբ մոտեցումը։
«Այդ պլանը նախատեսում էր, որ Ուկրաինան ռազմական հաղթանակ կտանի, Ռուսաստանը կպարտվի, և դա քաղաքական հետևանքներ կունենա Ռուսաստանի համար։ Կարծում եմ՝ այսօր բոլորը կարող են տեսնել, առավելագույնը՝ չընդունել, որ այդ ծրագիրը ձախողվել է»,-հայտարարել է Սիյարտոն։
Նախարարն ընդգծել է այլընտրանքային ծրագրի քննարկման անհրաժեշտությունը՝ հաշվի առնելով ընթացիկ ռազմավարության անարդյունավետությունը: Նա հավելել է, որ միայն Թուրքիայի ԱԳ նախարարն է աջակցել իրեն այդ հարցում։
Սիյարտոն հիասթափություն է հայտնել այլ երկրների վերաբերմունքից՝ հայտարարելով, որ նրանք շարունակում են «ռազմատենչ տրամադրվածությունը», և ոչ ոք չի ձգտում վերանայել ռազմավարությունը:

Турция и Венгрия предлагают НАТО план Б по Украине
На двухдневном совещании глав МИД стран НАТО в Брюсселе глава венгерской дипломатии Петер Сийярто сообщил, что Турция поддержала предложение Венгрии о необходимости пересмотра западной стратегии по украинскому конфликту. Однако, по словам Сийярто, другие страны НАТО не согласились с этой позицией.
Сийярто уточнил, что он вместе с турецким коллегой Хаканом Фиданом предложил изменить подход к ситуации на Украине, который был разработан странами НАТО, ЕС и Западом.
"Этот план предусматривал, что Украина одержит военную победу, Россия потерпит поражение, и это будет иметь политические последствия для России. Думаю, сегодня все могут видеть, самое большее - не признавать, что этот план провалился", — заявил Сийярто.
Министр подчеркнул необходимость обсуждения альтернативного плана, учитывая неэффективность текущей стратегии. Он добавил, что только глава МИД Турции поддержал его в этом вопросе, и они оба выступили за дипломатическое урегулирование конфликта.
Сийярто выразил разочарование отношением других стран, заявив, что среди них продолжает господствовать "воинственный настрой", и никто не стремится переосмыслить стратегию.