«Ասաց` ես կլինեմ այնտեղ, որտեղ իմ ժողովուրդն է և նա մնաց». Մարգարիտա Սիմոնյան
RT-ի գլխավոր խմբագիր Մարգարիտա Սիմոնյանը ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադարձել է Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի ձերբակալմանն ադրբեջանցի ուժայինների կողմից. «Ես գիտեմ երկու այդպիսի պատմություն, որոնք անձամբ եմ ականատես եղել։
Թայմուրազ Մամսուրովը, ով 2004 թվականին ղեկավարում էր Հյուսիսային Օսիայի խորհրդարանը, բառացիորեն իմ աչքի առաջ, հրաժարվեց փրկել իր որդուն ու դստերը Բեսլանի դպրոցից։ Աուշևը, հիշեցնեմ, հետո գրավված դպրոցից մի քանի երեխա հանեց և Մամսուրովի երեխաներին էլ պետք է հաներ։ Բայց Թայմուրազն ասաց. «Իմ երեխաները բոլորի հետ կլինեն։ Թե չէ ինչպե՞ս նայեմ իմ ժողովրդի աչքերին»։
Ռուբեն Վարդանյանն այսօր ձերբակալվել է Ղարաբաղում, նա արդեն Բաքվում է։ Սարսափելի է պատկերացնել, թե ինչ ճակատագիր է նրան սպասվում։ Եվ նա՝ համաշխարհային մակարդակի միլիարդատերը, Ջորջ Քլունիի և բոլորի գործատուն, դա արել է կամավոր։
Նախ որդուն ուղարկեց Ղարաբաղ՝ թեժ պատերազմի մեջ։ Որդին մեծացել է Լոնդոնում:
Հետո նա ինքնուրույն գնաց։ Նա հրաժարվեց ամեն ինչից, այդ թվում՝ քաղաքացիությունից ու հեռացավ։
Ակնհայտ է, որ տասնամյակներ աներևակայելի կապիտալ վաստակելուց, օտարերկրյա ազդեցիկ ընկերներից և փառատոներում հոտնկայս ծափահարություններից հետո նրա կյանքում այլ շահեր չմնացին, քան իր ժողովրդի ազգային շահերը:
Ով ասես այս օրերին, երբ արդեն ամեն ինչ պարզ էր, զանգահարեց Ռուբենին, աղաչեց, որ վերադառնա՝ օգնություն առաջարկելով։ Նա ասաց. «Ես կլինեմ այնտեղ, որտեղ իմ ժողովուրդն է»։ Եվ նա մնաց։
Այս ընտրությունը հախուռն զգացմունքներ են առաջացնում: Անձամբ ինձ ամենաշատը շփոթեցնում է քաղաքացիությունից հրաժարվելը։ Բայց, այնուամենայնիվ, այս հույզերի մեջ առաջին տեղում հարգանքն է անձնական քաջության նկատմամբ»։

,,Он сказал: ,,Я буду там, где мой народ,,. И остался,,: Маргарита Симоньян
Таймураз Мамсуров, возглавлявший в 2004 году парламент Северной Осетии, буквально на моих глазах отказался спасать из бесланской школы своих сына и дочь. Аушев, напомню, вывел тогда из захваченной школы нескольких детей и должен был вывести и детей Мамсурова. Но Таймураз сказал: 'Мои дети будут со всеми. Иначе как я посмотрю в глаза своему народу?'
Сегодня в Карабахе арестован Рубен Варданян, он уже находится в Баку. Страшно представить, какая судьба его ждет. И он — миллиардер мирового уровня, работодатель Джорджа Клуни и кого только не — пошел на это добровольно.
Сначала отправил в Карабах сына, в самый разгар горячей войны. Выросшего в Лондоне сына.
Потом отправился сам. Отказался от всего, включая гражданство, и уехал.
Очевидно, спустя десятилетия зарабатывания немыслимых капиталов, влиятельных иностранных друзей, оваций на фестивалях в его жизни не осталось никаких интересов, кроме национальных интересов своего народа.
Кто только не звонил в эти дни, когда все уже было понятно, Рубену, умоляя его вернуться, предлагая помощь. Он сказал: 'Я буду там, где мой народ'. И остался.
Такой выбор вызывает самый разный спектр эмоций. Лично меня больше всего смущает отказ от гражданства. Но все равно на первом месте среди этих эмоций — уважение к недюжинному личному мужеству.