ՄԻԵԴ-ը վերահաստատել է իր որոշման կատարման անհրաժեշտությունը
Սույն թվականի հուլիսի 12-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը՝ ուսումնասիրելով Լաչինի միջանցքն ապաշրջափակելու առնչությամբ Ադրբեջանի նկատմամբ միջանկյալ միջոցներ կիրառելու ՀՀ կառավարության պահանջը, որոշել է վերահաստատել իր՝ 2022 թվականի դեկտեմբերի 21-ին կայացրած որոշումը, այն է՝ պարտավորեցնել Ադրբեջանին ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ և բավարար միջոցները՝ ապահովելու «Լաչինի միջանցքով» Հայաստանում բժշկական օգնություն ստանալու կարիք ունեցող ծանր հիվանդ անձանց տեղաշարժը, ինչպես նաև ճանապարհին անապաստան մնացած կամ ապրուստի միջոցների կարիք ունեցող անձանց անվտանգ տեղաշարժը:
Սույն որոշմամբ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը փաստացի վերահաստատել է գործող իրադրության պայմաններում իր 2022 թվականի դեկտեմբերի 21-ի որոշման կատարման անհրաժեշտությունը և այն պետք է պարտադիր կատարվի Ադրբեջանի կողմից։ Այս մասին հայտնում է Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչը:

ЕСПЧ обязал Азербайджан обеспечить перемещение тяжелобольных из Арцаха в Армению через Лачинский коридор
![]() Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) 12 июля текущего года, рассмотрев иск правительства Армении о применении промежуточных мер к Азербайджану для разблокирования Лачинского коридора, вновь подтвердил свое решение, принятое 21 декабря 2022 года. Об этом говорится в сообщении, распространенном Офисом представителя по международным правовым вопросам. Данное решение обязывает Азербайджан принять все необходимые и достаточные меры для обеспечения перевозки тяжелобольных лиц, нуждающихся в медицинской помощи в Армении по Лачинскому коридору, а также безопасного передвижения лиц, оставшихся без жилья или нуждающихся в средствах к существованию. Этим решением Европейский суд по правам человека фактически подтвердил необходимость исполнения своего решения от 21 декабря 2022 года, оно является для Азербайджана обязывающим. |