«Տրամադրել «ժամանակակից ռազմական տեխնիկա ցամաքում, օդում և ծովում». G7-ը Ուկրաինայի վերաբերյալ հռչակագիր է ընդունել
![]() G7-ն ընդունել է Ուկրաինային աջակցության համատեղ հռչակագիր. ինչ է դա Ըստ AFP-ի՝ «Մեծ յոթնյակի» երկրները խոստացել են, որ Ուկրաինայի հետ կաշխատեն «անվտանգության կոնկրետ երկկողմ երկարաժամկետ պարտավորությունների և համաձայնագրերի վրա»՝ ստեղծելու համար ուժ, որը կարող է «պաշտպանել Ուկրաինան այժմ և զսպել ռուսական ագրեսիան ապագայում»: G7-ը հայտարարել է, որ պատրաստվում է ուկրաինական զորքերին տրամադրել «ժամանակակից ռազմական տեխնիկա ցամաքում, օդում և ծովում»: «Առաջնահերթությունը կտրվի հակաօդային պաշտպանությանը, հրետանային և հեռահար սպառազինությանը, զրահատեխնիկային և այլ առանցքային հնարավորություններին, ինչպիսիք են մարտական ինքնաթիռները»,- ասվում է հաղորդագրությունում։ «Մեծ յոթնյակի» երկրները խոստացել են արագ ռազմական և ֆինանսական օգնություն ցուցաբերել Ուկրաինային «Ռուսաստանի ապագա զինված հարձակման դեպքում», ինչպես նաև «Ռուսաստանիին տնտեսական և այլ ծախսեր պարտադրել», եթե Ռուսաստանի իշխանությունները նոր պատերազմ սկսեն ներկայիս հակամարտության ավարտից հետո։ Հռչակագիրը պարունակում է նաև մի քանի պարտավորություններ, որոնք ստանձնել է Ուկրաինան։ Մասնավորապես, Կիևը պետք է շարունակի իր լայնածավալ բարեփոխումները տարբեր ոլորտներում, ներառյալ կոռուպցիայի դեմ պայքարը, ինչպես նաև բարելավի իրավապահ մարմինների, դատարանների, կորպորատիվ և պետական կառավարման աշխատանքը։ Ուկրաինան պետք է շարունակի գնալ ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության և մարդու իրավունքների և խոսքի ազատության հարգման ճանապարհով։ Այդ թվում՝ շարունակել բարեփոխումները բանակի պաշտպանության և արդիականացման ոլորտում և ուժեղացնել քաղաքացիական վերահսկողությունը զինված ուժերի նկատմամբ։ «Մեծ յոթնյակի» երկրները հայտնում են, որ այսօր կսկսվեն Ուկրաինայի և խմբի բոլոր անդամների միջև երկկողմ բանակցությունները՝ այդ սկզբունքները երկկողմ համաձայնագրերում ամբողջացնելու նպատակով։ Դաշնային խորհրդի միջազգային հարցերով կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Վլադիմիր Ջաբարովը, մեկնաբանելով G7-ի երկրների հայտարարությունը, ասել է, որ երաշխիքների նախագիծը «խոսակցական արտահայտություն է»։ «Այդ երաշխիքների մեջ ոչ մի նոր բան չկա, նրանք վաղուց են Ուկրաինային տրամադրում այդ ծառայությունները՝ զենք, զինամթերք, հետախուզություն։ Զելենսկին փորձում է փրկել իր դեմքը, քանի որ ավելին չի կարողացել հասնել։ Թող Զելենսկին բավարարվի նրանով, ինչ ստանում է»,- ասել է նա։ Ավելի վաղ՝ հուլիսի 12-ին, ՌԴ նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել էր, որ Ուկրաինայի համար G7 երաշխիքները «ոտնձգություն են Ռուսաստանի անվտանգությանը», ինչը «հղի է բացասական հետևանքներով»։ |

G7 приняла совместную декларацию поддержки Украины
Страны «Большой семерки» приняли заявление о гарантиях безопасности для Украины и пообещали «постоянно» оказывать военную поддержку стране. Об этом сообщил премьер-министр Японии Фумио Кисида во время совместного брифинга с президентом США Джо Байденом и президентом Украины Владимиром Зеленским.
Как сообщает AFP, страны G7 пообещали, что будут работать с Украиной над «конкретными двусторонними долгосрочными обязательствами и договоренностями в области безопасности», призванные создать силы, способные «защитить Украину сейчас и сдерживать российскую агрессию в будущем».
«Большая семерка» заявила, что собирается предоставить украинским войскам «современную военную технику на суше, в воздухе и на море». «Приоритет будет отдан противовоздушной обороне, артиллерии и дальнобойным орудиям, бронетехнике и другим ключевым возможностям, таким как боевая авиация», —говорится в заявлении.
Страны G7 пообещали оказывать оперативную военную и финансовую помощь Украине «в случае будущего вооруженного нападения России», а также «навязать России экономические и другие издержки», если власти РФ начнут новую войну после того, как завершится нынешний конфликт.
В декларации содержатся и несколько обязательств, которые взяла на себя Украина. В частности, Киев должен продолжать масштабные реформы в различных областях, в том числе бороться против коррупции, а также усовершенствовать работу правоохранительных органов, судов, корпоративного и государственного управления. Украина должна и дальше идти по пути демократии, верховенства права и соблюдения прав человека и свободы слова. В том числе - продолжать реформы в области обороны и модернизацию армии и укреплять гражданский контроль над вооруженными силами.
Страны G7 сообщают, что уже сегодня начнутся двусторонние переговоры Украины со всеми членами группы, чтобы закрепить эти принципы в двусторонних соглашениях.
Первый зампредседателя комитета Совета Федерации по международным делам Владимир Джабаров, комментируя заявление стран «Большой семерки», заявил, что проект гарантий является «дежурной фразой».
«Ничего нового в этих гарантиях нет, они уже давно оказывают эти услуги Украине: и оружие, и боеприпасы, и разведданные. Зеленский пытается сохранить лицо, потому что ничего большего он добиться не смог. Пусть Зеленский довольствуется тем, что получает», — сказал он.
Ранее 12 июля пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков заявил, что гарантии G7 для Украины «посягают на безопасность России», что «чревато негативными последствиями».