«Ակնկալում ենք հրատապ քայլեր ՀՀ-ից, ՌԴ-ից, ԱՄՆ-ից, Ֆրանսիայից, ԵՄ-ից, ՄԱԿ-ից». Արտակ Բեգլարյան
Արցախի պետնախարարի խորհրդական Արտակ Բեգլարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում լուսանկարներ է տարածել՝ գրելով. «Արցախը ադրբեջանական շրջափակման ներքո է արդեն 191 օր շարունակ, և այս ընթացքում մարդկանց ու հումանիտար բեռների խիստ սահմանափակ տեղաշարժը կազմակերպվել է բացառապես Կարմիր խաչի ու խաղաղապահների կողմից:
Իսկ ահա 6 օր շարունակ Արցախի 120,000 ժողովուրդը գտնվում է լրիվ մեկուսացման ու պաշարման մեջ՝ առանց որևէ մատակարարման ու տեղաշարժի նույնիսկ Կարմիր խաչի ու խաղաղապահների կողմից:
Կից լուսանկարները ցուցադրում են, թե ինչպես են վերջին օրերին ադրբեջանական զրահամեքենաները փակել Արցախ-Հայաստան միակ ճանապարհը՝ իրենց ապօրինի անցակետի մոտ: Սա՞ է «ազատ տեղաշարժի» իրենց երաշխիքը, որ այդքան խաբում են աշխարհին, թե իբր շրջափակում չկա:
Արցախն արագորեն գլորվում է անվտանգային ու հումանիտար աղետի անդունդը, և բոլոր պետությունները պետք է իրենց բաժին պատասխանատվությունը ստանձնեն ու կանխեն վերահաս ողբերգությունը՝ ոչ թե մեկը մյուսի վրա գցի պատասխանատվությունը:
Ակնկալում ենք ամենահրատապ ու գործնական քայլերը Հայաստանից, Ռուսաստանից, ԱՄՆ-ից, Ֆրանսիայից, Եվրոմիությունից, ՄԱԿ-ից և մնացած բոլոր դերակատարներից, իսկ աշխարհասփյուռ հայությունից՝ մեծ ճնշում բոլորի հանդեպ»:

Артак Бегларян: Ожидаем от Армении, России, США, Франции, Евросоюза, ООН и всех других акторов самых неотложных и действенных шагов
![]() Советник государственного министра Арцаха Артак Бегларян поделился фотографиями на своей странице в Facebook, сделав к ним следующую запись: «Арцах находится под азербайджанской блокадой уже 191 день, и в этот период весьма ограниченное передвижение людей и гуманитарных грузов было организовано исключительно Красным Крестом и миротворцами. И вот уже 6 дней 120 тысяч жителей Арцаха находятся в полной изоляции и осаде, без какого-либо снабжения и движения даже со стороны Красного Креста и миротворцев. Прикрепленные фотографии показывают, как в последние дни азербайджанская бронетехника перекрыла единственную дорогу Арцах-Армения возле своего незаконного КПП. Это их гарантия «свободного передвижения», которым они так обманывают мир, что якобы никакой блокады нет? Арцах быстро скатывается в пропасть кризиса безопасности и гуманитарной катастрофы, и все государства должны взять на себя свою долю ответственности и предотвратить надвигающуюся трагедию, а не перекладывать ответственность друг на друга. Ожидаем от Армении, России, США, Франции, Евросоюза, ООН и всех других акторов самых неотложных и действенных шагов, а от армян всего мира-большого давления на всех». Источник: Արտակ Բեգլարյան |