Ուկրաինան «ռաշիզմը» ճանաչել է՝ որպես Ռուսաստանի պետական ​​գաղափարախոսություն
Ուկրաինայի Գերագույն Ռադան պաշտոնապես ճանաչեց «ռաշիզմը»՝ որպես Ռուսաստանի պետական ​​գաղափարախոսություն։ Այս բանաձևին կողմ է քվեարկել 281 ժողովրդական պատգամավոր, հայտնում են ուկրաինական լրատվամիջոցները։
Բանաձևի նախագծում թվարկված են «ռաշիզմին բնորոշ նշաններ»՝ «իշխանության և միլիտարիզմի պաշտամունքը, առաջնորդի անձի պաշտամունքը և պետական ​​ինստիտուտների սրբադասումը, Ռուսաստանի և ռուսների ինքնամեծարումը այլ ժողովուրդների գոյության բռնի ճնշման և (կամ) ժխտման միջոցով»։
Գերագույն Ռադան նախատեսում է դիմել Գլխավոր դատախազություն, արդարադատության նախարարություն և Ուկրաինայի այլ գերատեսչություններ՝ «անհապաղ» միջոցներ ձեռնարկելու՝ «Ուկրաինայի տարածքում ռաշիզմի գաղափարախոսության և քաղաքականության դրսևորումներին արձագանքելու համար»։
Նաև Ուկրաինայի խորհրդարանը մտադիր է դիմել միջազգային հանրությանը Ռուսաստանում քաղաքական ռեժիմը «ռաշիզմ» հայտարարելու առաջարկով։

Украина признала «рашизм» государственной идеологией России
Верховная Рада официально признала «рашизм» государственной идеологией России. За это постановление проголосовал 281 народный депутат, сообщают украинские СМИ.
В проекте постановления перечисляются «признаки рашизма», среди которых «культ силы и милитаризм, культ личности руководителя и сакрализация институтов государства, самовозвеличивание России и россиян за счет насильственного угнетения и/или отрицания существования других народов».
Верховная Рада планирует обратиться в Генпрокуратуру, Минюст и другие ведомства Украины, чтобы «безотлагательно» принять «меры реагирования на проявления идеологии и политики рашизма на территории Украины».
Также украинский парламент намерен обратиться к международному сообществу с предложением объявить политический режим в России «рашизмом».