Ռուսաստանը կչեղարկի Հայաստանի հետ ռոումինգը
Ռուսաստանը նախատեսում է չեղարկել միջազգային շարժական ռոումինգը Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) անդամներ Ղազախստանի, Ղրղզստանի և Հայաստանի հետ, գրում է «Ведомости» թերթը։
Հրատարակության համաձայն՝ այս մասին ասվում է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) նյութերում, որոնք մարտին ուղարկվել են հեռահաղորդակցության օպերատորներին և ՌԴ տնտեսական զարգացման նախարարությանը։ Փաստաթղթի իսկությունը հաստատել են հեռահաղորդակցության երկու օպերատորների աղբյուրները։
Փաստաթղթում ասվում է, որ մինչև 2024 թվականի վերջ հեռահաղորդակցական ընկերությունները պետք է մշակեն «անդամ պետությունների տարածքում կապի ծառայությունների արդար սակագների օգտագործման կանոններ», իսկ մինչև 2025 թվականի առաջին եռամսյակը բջջային ծառայությունների համապատասխան սակագներ սահմանեն ԵԱՏՄ երկրների բաժանորդների համար։

Россия отменит международный роуминг с Арменией
Россия планирует отменить международный мобильный роуминг с входящими в Евразийский экономический союз (ЕАЭС) Казахстаном, Кыргызстаном и Арменией, сообщает газета «Ведомости».
По данным издания, об этом говорится в материалах Евразийской экономической комиссии (ЕЭК), направленных операторам связи и Минэкономразвития России в марте. Подлинность документа подтвердили источники в двух операторах связи.
В документе сказано, что до конца 2024 года телекомкомпаниям следует разработать «правила использования справедливых тарифов на услуги связи на территории государств-членов», а к первому кварталу 2025 года ввести соответствующие тарифы на услуги сотовой связи для абонентов государств ЕАЭС.