«Լրիվ իրավունքներն ունենք՝ պաշտպանելու մեր քաղաքացիներին ադրբեջանական հանցագործություններից». Բեգլարյան. 18+
24269
Կիրակի, 05 մարտի, 2023 թ., 22:36
ԱԱրցախի պետական նախարարի խորհրդական Արտակ Բեգլարյանը գրում է. «Ադրբեջանական իշխանությունների զեղծարարություններն այնքան պարզունակ ու անհիմն են, որ նույնիսկ երեխան կարող է հասկանալ նրանց ստերը Արցախի ոստիկանների վրա այսօրվա հարձակման վերաբերյալ:
1. Ոստիկանության ծառայողները դուրս էին եկել Ստեփանակերտից՝ Շուշիի շրջանի իրենց անցակետում հերթափոխությունն իրականացնելու նպատակով, այնինչ ադրբեջանական կողմը պնդում է, որ նրանք Հայաստանից Արցախ էին գնում: Մեքենայի տեղաշարժի ուղղությունը հստակորեն երևում է ոստիկանության կողմից հրապարակված տեսանյութում:
2. Ուստի, նրանք չէին կարող Հայաստանից Արցախ զենք տեղափոխել, եթե շարժվում էին հակառակ ուղղությամբ:
3. Տեսանյութը ցույց է տալիս նաև ադրբեջանական զինծառայողներին՝ մեքենան բացելիս և փաստաթղթեր դուրս նետելիս, այնինչ նրանք փնտրում էին զենքեր և չգտան:
4. Ոստիկանության կողմից հրապարակված լուսանկարները ցուցադրում են վնասված դատարկ մեքենան դեպքի վայրում, ինչը նշանակում է, որ մեքենայում բեռ չկար:
5. Ո՞վ կարող է պատկերացնել, որ զենքերը տեղափոխվում են փոքր մարդատար մեքենայով, որում հազիվ ուղևորներն են տեղավորվում:
6. Տեսանյութը ցուցադրում է նաև, թե ինչպես են ադրբեջանական զինծառայողները կրակում հեռվից և մոտենալով կրակում կրկին նաև մեքենայի մեջ: Հստակ է, որ միայն վերադարձի ճանապարհին են նրանց ուղղությամբ կրակում մեր մարտական դիրքից: Ուստի, կեղծ են նաև ադրբեջանական այն պնդումները, որ առաջինը արցախյան կողմն է կրակել իրենց ուղղությամբ:
7. Եթե, ըստ ադրբեջանական կողմի, առաջին կրակողը արցախյան կողմն էր, ապա ի՞նչ կասեն տեսանյութային ապացույցների մասին և ինչո՞ւ թիրախավորված մեքենան և երկու կողմերի զոհերն ու վիրավորները գտնվում էին մեր վերահսկողության տակ գտնվող ճանապարհին՝ շփման գծից մոտ 1 կմ հեռավորության վրա:
8. Դժգոհելով իրենց կորուստներից՝ ադրբեջանական իշխանությունները միգուցե սխալմամբ մտածում էին, թե նման հարձակումն ու մեր քաղաքացիների սպանությունը համապատասխան արձագանք չէր ստանա դեպքի վայրի հարակից արցախյան մարտական դիրքից: Այնինչ մենք լրիվ իրավունքներն ունենք պաշտպանելու մեր քաղաքացիներին ադրբեջանական հանցագործություններից ու ցեղասպանական գործողություններից:
Սա ադրբեջանական ալիևյան ռեժիմի էթնիկ զտման քաղաքականության հստակ շարունակություն է՝ 84-օրյա շրջափակմանը զուգահեռ:
Ադրբեջանը ոչ միայն չի կատարել ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ փետրվարի 22-ի որոշումը մարդկանց, մեքենաների ու բեռների համար Լաչինի միջանցքի բացման վերաբերյալ, այլև՝ այսպիսի ագրեսիվ գործողություններով վատթարացնում է հումանիտար ճգնաժամն Արցախում: Ի դեպ, ՄԱԿ-ի դատարանը մերժել է ադրբեջանական դիմումը հայկական ականների վերաբերյալ՝ արձանագրելով, որ բավարար ապացույցներ չկան դրանց վերաբերյալ:
Ադրբեջանի ալիևյան բռնապետական ռեժիմը պետք է պատժվի միջազգային հանրության կողմից այս և նախորդ հանցագործությունների, այդ թվում՝ շրջափակման համար, այլապես նրանք ավելացնում են ագրեսիվության մակարդակը և պատրաստվում են նոր ու ավելի դաժան հանցագործություններ կատարել մարդկության և Արցախի ժողովրդի դեմ:

,,Мы имеем полное право защищать наш народ от азербайджанских преступлений и геноцидных действий,,: Артак Бегларян
24268
Воскресенье, 05 Марта, 2023 года, 22:36
Фальсификации азербайджанских властей настолько просты и необоснованны, что даже ребенок может уличить их во лжи по теме нападения из засады на арцахских полицейских
1. Полицейская машина направлялась из Степанакерта к опорному пункту в Шушинском районе на пересменку, а азербайджанская сторона утверждает, что машина следовала из Армении в Степанакерт. На видео, опубликованном полицией Арцаха, полностью можно разглядеть направление автомобиля.
2. Машина не могла перебрасывать оружие из Армении в Арцах, поскольку двигалась в обратном направлении.
3. На видео также виден момент, когда азербайджанские военнослужащие открывают машину и выбрасывают документы, проверяют и не обнаруживают оружие.
4. На фотографии, опубликованной полицией, также видим пустой автомобиль на месте происшествия.
5. Кстати, кто может представить, что оружие возят на машине такого габарита?
6. На видео также видно, как азербайджанские военнослужащие издалека стреляли по автомобилю, затем приблизились и снова стреляли в машину. Видно, что только на обратном пути они попали под прицел нашей боевой позиции. Таким образом, утверждение Азербайджана о том, что первой стреляла арцахская сторона, является ложным.
7. Если арцахская сторона была первой нападавшей по мнению азербайджанской стороны, то как быть в таком случае с видеодоказательствами и почему обстрелянная машина и потери обеих сторон находились на подконтрольной нам дороге на расстоянии более 1 км от линии соприкосновения ?
8. Сетуя на собственные потери, азербайджанские власти, видимо, ошибочно полагали, что такого рода нападение и убийства наших людей не получат адекватного и оборонительного ответа со стороны арцахской боевой позиции вблизи места происшествия. При этом мы имеем полное право защищать наш народ от азербайджанских преступлений и геноцидных действий.
Это не что иное, как продолжение политики этнических чисток алиевского режима против арцахцев параллельно с 84-дневной блокадой.
Азербайджан не только ничего не сделал для выполнения промежуточной меры Международного суда ООН, опубликованной 22 февраля, об открытии Лачинского коридора для беспрепятственного движения людей, автомобилей и грузов, но и подобными агрессиями еще больше усугубляет гуманитарный кризис.
Кстати, Международный суд ООН отклонил иск Азербайджана по части армянских боеприпасов, заявив, что эти доводы не подкрепляются достаточными доказательствами.
Алиевский диктаторский режим Азербайджана должен быть наказан международным сообществом за это и предыдущие преступления, в том числе за блокаду, иначе они будут эскалировать ситуацию и совершат новые, еще более жестокие преступления против человечности и народа Арцаха.