Միրզոյանն ընդգծել է առանց նախապայմանների Լաչինի միջանցքն ապաշրջափակելու հրամայականը
Մարտի 3-ին աշխատանքային այցով Նյու-Դելիում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի հետ։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգի հարցերի շուրջ: Երկուստեք կարևորվել է Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական մշտադիտարկման առաքելության տեղակայումը, որը փետրվարի 20-ից պաշտոնապես մեկնարկել է իր գործունեությունը։
Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային ու միջազգային անվտանգության հարցերի։ Արարատ Միրզոյանը զրուցակցին է ներկայացրել նաև Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար իրավիճակին՝ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է առանց նախապայմանների Լաչինի միջանցքն ապաշրջափակելու հրամայականը՝ 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության դրույթներին համապատասխան։ Այս համատեսքտում կարևորվել է միջազգային հանրության գործուն ներգրավվածությունը, որպեսզի Ադրբեջանը կյանքի կոչի Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից հրատապ միջոցների կիրառման վերաբերյալ փետրվարի 22-ին կայացված՝ իրավական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումը: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ը:

Глава МИД Армении подчеркнул необходимость разблокирования Лачинского коридора без предварительных условий
Пятница, 03 Марта, 2023 года, 13:30
3 марта находящийся с рабочим визитом в Нью-Дели министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян встретился с Верховным представителем ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозепом Боррелем, сообщает МИД Армении.
Собеседники обменялись мнениями по вопросам повестки дня партнерства РА-ЕС. Обе стороны отметили важность размещения в Армении гражданской наблюдательной миссии ЕС, которая официально начала свою деятельность 20 февраля. Были затронуты вопросы региональной и международной безопасности.
Арарат Мирзоян также представил собеседнику последние события в процессе урегулирования армяно-азербайджанских отношений.
Касаясь гуманитарной ситуации, сложившейся в Нагорном Карабахе в результате блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, Арарат Мирзоян подчеркнул необходимость без предварительных условий разблокировать Лачинский коридор в соответствии с положениями заявления от 9 ноября 2020 года. В этом контексте было подчеркнуто активное участие международного сообщества в реализации Азербайджаном юридически обязывающего решения Международного суда ООН от 22 февраля о применении неотложных мер.