Թուրքիան մտադիր չէ հետաձգել նախագահական ընտրությունները
Թուրքիայի իշխանությունները չեն պատրաստվում հետաձգել նախագահական ընտրությունները երկրաշարժերի պատճառով և կողմ են, որ դրանք անցկացվեն մայիսի 14-ին։ Այս մասին շաբաթ օրը հայտնել է Habertürk հեռուստաալիքը՝ վկայակոչելով նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի գլխավորած Արդարություն և զարգացում կուսակցության և իշխող «Ժողովրդական դաշինք» կոալիցիայի մաս կազմող «Ազգային միաբանություն» կուսակցության աղբյուրներին։
Թուրքական ընդդիմությունը պնդում է, որ համապետական ​​նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունները չհետաձգվեն և անցկացվեն մայիսի 14-ին։ Ավելի վաղ ընդդիմադիր լրատվամիջոցները պնդում էին, որ թուրքական իշխանությունները կարող են տեղափոխել ընտրությունները իրենց երկրին պատուհասած ավերիչ երկրաշարժերի պատճառով։ Սահմանադրության համաձայն՝ ընտրությունները երկրում պետք է անցկացվեն հունիսի 18-ից ոչ ուշ։

В Турции не планируют переносить выборы президента
Власти Турции не собираются переносить президентские выборы из-за землетрясений и выступают за их проведение 14 мая. Об этом сообщает в субботу телеканал Habertürk со ссылкой на источники в возглавляемой президентом Реджепом Тайипом Эрдоганом Партии справедливости и развития и Партии национального единства (ПНЕ), которые формируют правящую коалицию "Народный альянс".
Телеканал отмечает, что данные намерения были подтверждены на прошедшей на этой неделе встрече Эрдогана с лидером ПНЕ Девлетом Бахчели.
Турецкая оппозиция настаивает, чтобы общенациональные президентские и парламентские выборы не переносились и прошли 14 мая. Ранее оппозиционные СМИ утверждали, что власти Турции могут перенести их из-за обрушившихся на страну разрушительных землетрясений. Согласно Конституции выборы в стране должны пройти не позднее 18 июня.