Բաքուն արձագանքել է Միրզոյանին
Առաջարկները, որոնց մասին նախօրեին հայտարարեց Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը, Ադրբեջանը ներկայացրել է ոչ թե «օրերս», այլ 15 օր առաջ։ Հայկական կողմը կրկին թույլ է տալիս մանիպուլյացիաներ խաղաղության պայմանագրի բանակցային գործընթացի հետ կապված և, ներկայանալով որպես կառուցողական կողմ, փորձում է մոլորության մեջ գցել միջազգային հանրությանը։ Այս մասին ասել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի ծառայության ղեկավար Այխան Հաջիզադեն՝ մեկնաբանելով երեքշաբթի՝ փետրվարի 7-ին Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հայտարարությունները, թե իբր Ադրբեջանը խոչընդոտում է բանակցային գործընթացին, իսկ Հայաստանը ջանքեր է գործադրում տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու համար, և նրանք քննարկում են Ադրբեջանի կողմից ներկայացված խաղաղության պայմանագրի առաջարկները։
«Ինչպես գիտեք, հայկական կողմն էր, որ, խախտելով խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցային գործընթացի համաձայնեցված ընթացքը, անցյալ տարվա դեկտեմբերին հրաժարվեց բանակցել։ Սակայն այժմ խաղաղ համաձայնագրի շուրջ բանակցություններին վերադառնալու փոխարեն նա արհեստական ​​խոչընդոտներ է ստեղծում գործընթացի համար։ Ադրբեջանը, ի տարբերություն Հայաստանի, հանդես է գալիս խաղաղ համաձայնագրի տեքստի շուրջ կարճ ժամանակում բանակցություններ վարելու օգտին և միշտ պատրաստ է դրան»,- ասել է Ա. Հաջիզադեն։

Официальный Баку ответил на заявления Мирзояна
Предложения, о которых накануне заявлял министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, были представлены Азербайджаном не «на днях», а 15 дней назад. Армянская сторона вновь допускает манипуляции в отношении переговорного процесса по мирному договору и, представляя себя конструктивной стороной, стремится ввести в заблуждение международное сообщество. Об этом заявил глава Управления пресс-службы Министерства иностранных дел Азербайджанской Республики Айхан Гаджизаде, комментируя прозвучавщие во вторник, 7 февраля, высказывания министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна о том, что Азербайджан якобы препятствует переговорному процессу, а Армения прилагает усилия для установления мира в регионе, и они рассматривают предложения по мирному договору, представленному Азербайджаном.
«Как известно, именно армянская сторона, нарушив согласованный ход переговорного процесса по мирному договору, в декабре прошлого года отказалась от переговоров. Однако теперь, вместо того чтобы вернуться к переговорам по мирному соглашению, создает искусственные препоны для процесса. Азербайджан, в отличие от Армении, выступает за проведение переговоров по тексту мирного соглашения в короткие сроки, и всегда готов к этому», - сказал А. Гаджизаде.