Արցախի Հանրապետության ԱԺ-ն հայտարարություն է տարածել
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի հայտարարությունն Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության շրջափակման հարցով միջազգային արձագանքների մասին. «2022թ. դեկտեմբերի 12-ին՝ կեղծ բնապահպանական պատրվակով, հերթական անգամ կոպտորեն խախտելով 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից Արցախը Հայաստանին և արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհի՝ Լաչինի միջանցքի արգելափակումը հումանիտար աղետի վերածվելու և փխրուն խաղաղությունը խաթարելու ու տարածաշրջանային նոր ապակայունացման միտում ունի:
Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետության բարձրագույն օրենսդիր մարմինը երախտագիտություն է հայտնում խնդրով մտահոգ երկրներին, միջազգային կառույցներին՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին, ՄԻԵԴ-ին՝ Ադրբեջանի կողմից շրջափակված Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետությունում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամային իրավիճակին արձագանքելու համար: Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը դիմում է ՄԱԿ-ին՝ բնապահպանական մտացածին պատրվակով Ադրբեջանի իշխանությունների սադրանքները քողազերծելու, տարածաշրջանային բնապահպանական հիմնախնդիրներին ծանոթանալու և համապատասխան եզրակացություններ ներկայացնելու նպատակով կիրառել միջազգային անհրաժեշտ գործիքակազմեր, մասնավորապես Շրջակա միջավայրի ծրագրի (UNEP) շրջանակում մոնիտորինգային խումբ գործուղել Արցախի Հանրապետություն և հարակից տարածքներ:

Парламент Арцаха: Блокировка властями Азербайджана Лачинского коридора дестабилизирует регион
12 декабря под ложным экологическим предлогом, в очередной раз грубо нарушены договоренности трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года. Блокировка властями Азербайджана Лачинского коридора, единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией и внешним миром, создает предпосылки для гуманитарной катастрофы, нарушает хрупкий мир и дестабилизирует регион. Об этом говорится в заявлении Национального Собрания Республики Арцах касательно международной реакции на блокаду Арцаха Азербайджаном.
«Высший законодательный орган Нагорно-Карабахской Республики (Арцах) выражает признательность заинтересованным в проблеме странам, международным организациям, Совету Безопасности ООН, ЕСПЧ за реагирование на кризисную ситуацию, создавшуюся в осажденном Азербайджаном Арцахе.
Предлагаем применить необходимые международные инструменты, в частности, направить в Республику Арцах и прилегающие к ней территории группы мониторинга в рамках Программы по окружающей среде (UNEP), чтобы узнать о региональных экологических проблемах и представить соответствующие выводы.
Мы рассчитываем разрешить создавшуюся в регионе кризисную ситуацию действенными шагами»,- говорится в заявлении.