Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի հետ
Դեկտեմբերի 14-ին Նյու Յորքում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Միավորված ազգերի կազմակերպության Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի հետ։
Նախարար Միրզոյանը ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարին է ներկայացրել տարածաշրջանային վերջին զարգացումները, մասնավորապես Ադրբեջանի կողմից դեկտեմբերի 12-ից Լաչինի միջանցքի փակումը, Լեռնային Ղարաբաղի գազամատակարարման խափանումը և դրանց հետևանքով ի հայտ եկած հումանիտար լուրջ մարտահրավերները:
Ընդգծվել է ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ միջազգային հանրության հասցեական արձագանքի անհրաժեշտությունը:
Հայկական կողմն անդրադարձ է կատարել նաև Ադրբեջանի կողմից ՀՀ ինքնիշխան տարածքների շարունակվող օկուպացիայի խնդրին, Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորմանը, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հանգուցալուծմանը։
Արարատ Միրզոյանը ընդգծել է, որ Ադրբեջանը շարունակում է ուժի կամ ուժի կիրառման սպառնալիքի, ռազմատենչ հռետորաբանության և հայատյացության իր քաղաքականությունը և առավելապաշտական մոտեցումները, այդպիսով խաթարելով Հարավային Կովկասում կայունությունը և անվտանգությունը։
Միաժամանակ ՀՀ ԱԳ նախարարը վերահաստատել է տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության հաստատմանն ուղղված Հայաստանի հանձնառությունը։

Арарат Мирзоян встретился с генеральным секретарем ООН Антониу Гутерришем
14 декабря в Нью-Йорке состоялась встреча министра иностранных дел РА Арарата Мирзояна с генеральным секретарем ООН Антониу Гутерришем.
Министр Мирзоян представил генеральному секретарю ООН последние региональные события, в частности, блокировку Азербайджаном Лачинского коридора с 12 декабря, нарушение газоснабжения Нагорного Карабаха и возникшие в результате этого всего серьезные гуманитарные вызовы.
Подчеркнута необходимость соответствующего реагирования международного сообщества на сложившуюся ситуацию.
Армянская сторона коснулась также продолжающейся оккупации Азербайджаном суверенных территорий Республики Армения, урегулирования армяно-азербайджанских отношений, разрешения нагорно-карабахского конфликта.
Арарат Мирзоян подчеркнул, что Азербайджан продолжает свою политику силы или угрозы силой, армяно-ненавистничества, воинственную риторику и максималисткую позицию, тем самым подрывая стабильность и безопасность на Южном Кавказе.
В то же время министр иностранных дел РА подтвердил приверженность Армении установлению стабильности и мира в регионе.