Իտալիայի նախագահը ցրել է խորհրդարանը
Իտալիայի նախագահ Սերջիո Մատարելլան հանդիպում է ունեցել երկրի խորհրդարանի երկու պալատների նախագահների հետ։ Դրանից հետո նա հրամանագիր է ստորագրել այն լուծարելու մասին։
Մինչ այս Իտալիայի վարչապետ Մարիո Դրագին հուլիսի 21-ին կրկին հրաժարականի դիմում էր ներկայացրել։ Տեղական լրատվամիջոցները նշել են, որ երկրի նախագահն ընդունել է կառավարության ղեկավարի հրաժարականը։
Հուլիսի 20-ին Դրագին չի կարողացել ստանալ կոալիցիոն գործընկերների աջակցությունը վստահության քվեի ժամանակ։ Սենատորները պաշտպանել են Նախարարների խորհրդի վստահության բանաձևը։ Քվեարկությունը ցույց է տվել, որ Իտալիայի առաջատար կուսակցություններին միավորող կոալիցիան այլևս գոյություն չունի։
Դրագին առաջին անգամ հայտարարել է պաշտոնը լքելու իր մտադրության մասին անցյալ շաբաթ։ Սակայն այն ժամանակ Մատարելլան չի ընդունել հրաժարականը։ Նա վարչապետին խնդրել է խորհրդարանում պարզել, թե արդյոք իր կառավարությունը կարող է հույս դնել մեծամասնության աջակցության վրա:

Президент Италии распустил парламент страны
Президент Италии Серджо Маттарелла провел встречу с председателями обеих палат парламента страны. После этого он подписал декрет о его роспуске.
До этого премьер Италии Марио Драги 21 июля вновь подал прошение об отставке. Местные СМИ отметили, что президент страны принял отставку главы правительства.
20 июля Драги не смог заручиться поддержкой партнеров по коалиции во время вотума доверия. Сенаторы поддержали резолюцию о доверии Совету министров. Голосование показало, что объединяющей ведущие партии Италии коалиции больше нет.
В первый раз Драги заявлял о намерении покинуть пост еще на прошлой неделе. Тем не менее, тогда Маттарелла не принял отставку. Он попросил премьера выяснить в парламенте, может ли его правительство рассчитывать на поддержку большинства.