Երկրի վրա մնացել է ընդամենը 10 շաբաթվա ցորենի պահուստ
Աշխարհի պահեստներում ընդամենը մոտ 10 շաբաթվա ցորեն է մնացել ուկրաինական հակամարտության և այն պատճառով, որ վերջին շաբաթներին Հնդկաստանն արգելել է ցորենի արտահանումը։ Այս մասին հայտարարել է Gro Intelligence գյուղատնտեսական վերլուծական ընկերության գլխավոր տնօրեն Սառա Մենքերը ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին։
Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի պատերազմը, նրա խոսքով, «միայն յուղ լցրեց» այս խնդրին:
«Ուզում եմ ուղղակիորեն ասել, որ ռուս-ուկրաինական պատերազմը պարենային անվտանգության ճգնաժամ չառաջացրեց: Այն պարզապես յուղ լցրեց կրակի վրա, որը երկար ժամանակ մարում էր: Ճգնաժամը, որը մենք հայտնաբերեցինք COVID-ից շատ առաջ: 19-ի համաճարակը բացահայտեց մեր շղթաների մատակարարումների փխրունությունը»,- ասել է Մենքերը։
Նա հավելել է, որ «նույնիսկ եթե պատերազմն ավարտվի վաղը, մեր պարենային անվտանգության խնդիրը արագ չի վերանա առանց համաձայնեցված գործողությունների»:
Աշխարհում 400 միլիոն մարդ հայտնվել է «պարենային ռիսկերի» գոտում։
«Այսօր պայմաններն ավելի վատն են, քան 2007-ին և 2008-ին: Կարևոր է նշել, որ հացահատիկի պաշարները ներկայումս ամենացածրն են, որ երբևէ տեսել են աշխարհում, մինչդեռ պարարտանյութի հասանելիությունը խիստ սահմանափակ է, և այն տարածքներում, որտեղ հացահատիկ են մշակում, վերջին 20 տարվա ամենածայրահեղ երաշտն է: Նմանատիպ խնդիրները վերաբերում են նաև եգիպտացորենին և այլ հացահատիկներին: Կառավարության գնահատականները չեն համընկնում», - ասել է Մենքերը:
Անցյալ շաբաթ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը մեղադրեց Ռուսաստանին Ուկրաինայից ցորենի արտահանումն արգելափակելու մեջ, ինչը Ռուսաստանը կտրականապես հերքեց։ Բլինքենը պնդում էր, որ Մոսկվան օգտագործում է ցորենը՝ որպես զենք։

Запасов пшеницы на Земле осталось всего на 10 недель
В мире осталось всего около 10 недель запасов пшеницы на складах из-за конфликта в Украине и из-за того, что Индия в последние недели запретила экспорт пшеницы. Об этом, как передает УНИАН, заявила генеральный директор сельскохозяйственной аналитической компании Gro Intelligence Сара Менкер Совету Безопасности ООН.
Война России против Украины, по ее словам, "только подлила масла" этой проблеме.
"Я хочу начать с того, что прямо скажу, что российско-украинская война не стала причиной кризиса продовольственной безопасности. Это просто подлило масла в огонь, который давно тлел. Кризис, который мы обнаружили задолго до пандемии COVID-19, выявил хрупкость наших цепочек поставок", - сказала Менкер.
Она добавила, что "даже если война закончится завтра, наша проблема продовольственной безопасности не исчезнет в ближайшее время без согласованных действий".
400 миллионов человек во всем мире оказались в зоне "продовольственных рисков".
"Сегодняшние условия хуже, чем в 2007 и 2008 годах. Важно отметить, что в настоящее время наблюдается самый низкий уровень запасов зерна, который когда-либо видел мир, в то время как доступ к удобрениям сильно ограничен, а засуха в регионах, где выращивают пшеницу, является самой экстремальной за последние 20 лет. Аналогичные проблемы с запасами также относятся к кукурузе и другим зерновым. Правительственные оценки не складываются", - отметила Менкер.
На прошлой неделе госсекретарь США Энтони Блинкен обвинил Россию в блокировании экспорта пшеницы из Украины, что Россия категорически отрицала. Блинкен утверждал, что Москва использует пшеницу в качестве оружия войны.