Ղազախստանի Ակտաու քաղաքում ուժայիններն անցել են ցուցարարների կողմը
Ղազախստանի Ակտաու քաղաքում ուժայինները անցել են ցուցարարների կողմը։ «Իզվեստիա»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին սոցցանցերում հայտնում են ականատեսները՝ տեսանյութեր հրապարակելով դեպքի վայրից։
Իրավապահները, ըստ ցուցարարների, ասել են, որ չեն կարող ժողովրդի դեմ գնալ։ Նաև համացանցում տեսանյութ է տարածվել, որտեղ ցուցարարները գրավել են ռազմական բեռնատարը և ուժայիններին ստիպել են դուրս գալ մեքենայից։
Ալմաթիում ցուցարարները հարձակվել են շտապօգնության մեքենայի վրա։ Տեսանյութերը հայտնվել են Telegram-ալիքներում: Անկարգությունների մասնակիցները փորձել են մտնել տրանսպորտային միջոցի մեջ։ Ըստ կադրերի՝ վարորդը համոզել է բաց թողնել բժիշկներին։
Ալմաթիում անկարգությունների ժամանակ ծեծի է ենթարկվել շուրջ 500 մարդ, այդ թվում՝ 130 կանայք ու ծերեր, այրվել է 120 մեքենա, ներառյալ 33 շտապօգնության և հրշեջ մեքենա:
Ալմաթիի պարետը հայտարարել է, որ քաղաքը հարձակման է ենթարկվել արմատականների ու ծայրահեղականների կողմից:

Силовики перешли на сторону протестующих в Актау
В казахстанском городе Актау сотрудники силовых структур перешли на сторону протестующих. Об этом 5 января очевидцы сообщают в социальных сетях, публикуя видеоролики с места событий.
Правоохранители, по словам протестующих, заявили, что не могут пойти против народа. Также в Сети появилось видео, на котором протестующие захватили военный грузовик и заставили силовиков выйти из него.
В Алма-Ате участники протестов напали еще на одну машину скорой помощи, которая ехала на вызов. Видеоролики соответствующего содержания появились в Telegram-каналах. Участники беспорядков даже попытались залезть внутрь транспортного средства.
Как видно на кадрах, водитель уговорил собравшихся отпустить медиков.
В ходе беспорядков в Алма-Ате избиты около 500 человек, среди которых 130 женщин и стариков. Сожжено 120 автомобилей, включая 33 машины скорой помощи и пожарные машины.