Ֆրանսիան պաշտոնական դիրքորոշում է հայտնել թալիբների վերաբերյալ
Ֆրանսիան չի ճանաչում և չի պատրաստվում ճանաչել «Թալիբան»-ի իշխանությունը Աֆղանստանում, այս մասին հայտարարել է Ֆրանսիայի ԱԳՆ Ժան-Իվ Լե Դրիանը Journal du Dimanche թերթին տված հարցազրույցին:
«Պատրաստվո՞ւմ ենք արդյոք մենք ճանաչել թլիբների իշխանությունը, որոնք ուժով գրավեցին երկիրը: Այս հարցին ևս հստակ պատասխան եմ տալիս՝ ոչ»,- ասել է նա: Ըստ Դրիանի, թալիբների նկատամբ իրենց պահանջներից մեկն էլ եղել է բոլոր այն աֆղանցիների անխոչընդոտ դուրս բերումը երկրից, որոնց կյանքին վտանգ է սպառնում: Նաև խմբավորման անդամները պետք է խզեն կապերը ահաբեկիչների հետ: ՆԱՏՕ-ի արտգործնախարարների հանդիպման ժամանակ Ֆրանսիան նաև ԱՄՆ-ից պահանջել է արագացնել Աֆղանստանի բնակիչների տարհանման տեմպերը: Ըստ նախարարի, հաջողվել է օգնություն ցուցաբերել ավելի քան 500 մարդու: «Մինչև ամերիկացիների՝ «կանաչ գոտուց» հեռանալը, մենք վիզաներ էինք տրամադրում դեսպանատանը: Այժմ մենք դա կարող ենք անել Աբու Դաբիում կամ արդեն Ֆրանսիայում: Մեր միակ խնդիրը թալիբների դիրքերով օդանավակայան մուտք գործելն է, որի դարպասներին հազարավոր մարդիկ են այժմ հավաքվել են»,- բացատրել է Լե Դրիանը:
Ինչպես նշել է Ֆրանսիայի արտգործնախարարը, խնդրի լուծման համար անհրաժեշտ է դուրս գալ G7-ի և ՆԱՏՕ-ի ձևաչափերից՝ Ռուսաստանին, Չինաստանին և Իրանին հրավիրելով համագործակցության: Այս քայլը կարող են քննարկել Ֆրանսիայի և Ռուսաստանի նախագահներ Էմանուել Մակրոնը և Վլադիմիր Պուտինը զրույցի ընթացքում: Նախարարը հավելել է, որ Փարիզն ակնկալում է երկրում «ներառական» կառավարության ձևավորում, ինչպես նաև աֆղանական հասարակության բոլոր շերտերի իրավունքների և ազատությունների հարգում:

Франция отказалась признавать власть талибов в Афганистане
Во Франции не признают и не планируют признавать власть "Талибана"* в Афганистане, заявил глава французского МИД Жан-Ив Ле Дриан в интервью газете Journal du Dimanche.
"Собираемся ли мы признавать власть талибов, которые захватили страну силой? На этот вопрос я ясно отвечаю: нет", — заявил министр.
По словам Ле Дриана, одним из требований к талибам является обеспечение беспрепятственного выезда из страны тех афганцев, чьи жизни под угрозой. Также членам организации необходимо разорвать связи с террористами. Во время совещания глав внешнеполитических ведомств НАТО Франция потребовала от США усиления темпов эвакуации жителей Афганистана. Удалось помочь более чем 500 людям.
"Пока американцы не покинули "зелёную зону", мы выдавали визы в посольстве. Теперь мы это можем делать в Абу-Даби или уже во Франции. Наша единственная проблема — это доступ через посты талибов в аэропорт, у ворот которого сейчас скопились тысячи людей", — пояснил Ле Дриан.
Как отметил глава МИД Франции, для урегулирования проблемы необходимо выйти за пределы форматов G7 и НАТО, пригласив к сотрудничеству Россию, Китай и Иран. Этот шаг, возможно, обсудят президенты Франции и России Эмманюэль Макрон и Владимир Путин в ходе разговора. Министр добавил, что Париж ожидает формирования в стране "инклюзивного" правительства, а также соблюдения прав и свобод всех слоёв афганского общества.