Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն բողոքի նոտա է հանձնել Իրանի դեսպանին
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն բողոքի նոտա է հանձնել Ադրբեջանում Իրանի դեսպանին՝ դժգոհություն հայտնելով, որ իրանական բեռնատարները Լեռնային Ղարաբաղ են մտնում «առանց պաշտոնական Բաքվի թույլտվության»:
Ինչպես հայտնում է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը, օգոստոսի 11-ին Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանը հրավիրվել է Ադրբեջանի ԱԳՆ:
Բողոք է արտահայտվել այն կապակցությամբ, որ վերջերս Իրանի Իսլամական Հանրապետությանը պատկանող՝ տարբեր նպատակների համար նախատեսված մեքենաները «անընդհատ մտնում և դուրս են գալիս Ադրբեջանի Ղարաբաղի շրջան՝ առանց պաշտոնական Բաքվի թույլտվության»:
«Հանդիպման ընթացքում նշվեց, որ Իրանի նոր վարչակազմը գործնական քայլեր կձեռնարկի՝ կանխելու բարեկամական և գործընկերային հարաբերությունների ոգուն չհամապատասխանող քայլերը»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Որոշ ժամանակ առաջ նույն թեմայի շուրջ բանավոր բողոք էր արտահայտվել իրանական կողմին. հարցը բարձրացվել էր Իրանի դեսպանի հետ հանդիպման ժամանակ:

Баку вручил ноту протеста послу Ирана: причина-Карабах
Министерство иностранных дел Азербайджана вручило ноту протеста послу Ирана, в связи с появлением в Нагорном Карабахе (армянское название Арцах) иранских автомобилей.
Пресс-служба МИД Азербайджана сообщает, что протест был выражен в связи с тем, что «различные автомобили из Ирана в последнее время въезжают и выезжают из Карабаха, без соответствующего согласия Баку».
«Некоторое время назад протест был выражен иранской стороне в устной форме, вопрос был поднят и в ходе встречи с послом Ирана», — отмечается в сообщении.
Отмечается также, что в ходе встречи было отмечено, что новая администрация Ирана «предпримет практические шаги по предотвращению шагов, не соответствующих духу дружеских и партнерских отношений».
Ранее РУСАРМИНФО сообщило, что в Азербайджане поднялась волна недовольства в отношении Ирана из-за визита посла этой страны в Гегаркуникскую область Армении на границу с Азербайджаном.