«Հեղափոխությամբ հայ հանրությունը վճռականորեն որոշեց, որ ՀՀ-ում այլևս «Մարտի 1» չի լինելու». Տիգրան Ավինյան
1252
Երկուշաբթի, 01 մարտի, 2021 թ., 12:00
ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Սիրելի՛ հայրենակիցներ,
13 տարի առաջ մեր պետությունն ու հասարակությունն ուժեղ ցնցման ենթարկվեցին, երբ ընտրությունների պաշտոնական արդյունքները վիճարկող հայրենակիցների բողոքը հանդիպեց դիմահար արձակված կրակոցին: Այդ օրից ի վեր՝ մեր իրականությունը մտավ խուլ լարվածության շրջափուլի մեջ, երբ նեղ կլանային ու անձնական շահերով պայմանավորված՝ մի խումբ մարդիկ որոշեցին, որ իշխանությունը պատկանում է իրենց և, առանց միջոցների մեջ խտրություն դնելու, այն հափշտակեցին ժողովրդից: Այդպես պետությունն օտարվեց ժողովրդից, քաղաքացին սեփական մաշկի վրա զգաց, որ իր բացարձակ ու անձեռնմխելի՝ կյանքի իրավունքը պետության կողմից ոչ միայն չի պաշտպանվում, այլև ենթակա է նրա ուղիղ ոտնձգությանը:
Այդ անարդարությունը շտկելու, իշխանությունն իր տիրոջը՝ ժողովրդին վերադարձնելու պատճառն էլ ընկավ 2018թ. հեղափոխության հիմքում, երբ հանրությունը հրաժարվեց ենթարկվել բռնատիրության, պետության օտարման և անձնիշխանության պարտադրանքին: Հեղափոխությամբ հայ հանրությունը վճռականորեն որոշեց, որ Հայաստանում այլևս «Մարտի 1» չի լինելու, անզեն ու իր բողոքը խաղաղ արտահայտող քաղաքացին սեփական մայրաքաղաքում չի գնդակահարվելու և ամենակարևորը՝ իշխանությունը չի պատկանելու մի խումբ անձանց, չի փոխանցվելու կուլիսային պայմանավորվածություններով, չի որոշվելու ժողովրդից գաղտնի ու նեղ կլանային շահերով:
Այսօր, օգտվելով հանրության հուզական վիճակից, Հայաստանի ժողովրդավարությունը խաթարելու, ժողովրդի իշխանության սահմանադրական և իրավական ընթացակարգերը շրջանցելու, մարդկանց ազատ կամքը հաղթահարելու միջոցով քաղաքական հարցեր լուծելու փորձեր են արվում: Դրանք, սակայն, լիովին դատապարտված են ձախողման, որովհետև 2008թ. մարտի 1-ի հավերժ հիշողությամբ և 2018թ. հեղափոխության երաշխիքով Հայաստանում իշխանությունը ձևավորվելու է բացառապես հանրության ազատ կամարտահայտությամբ և սահմանադրական ճանապարհով՝ ազատ, արդար և թափանցիկ ընտրությունների միջոցով»:

Тигран Авинян: Армянское общество, приняв революцию, решило, что в Армении больше не будет «1 марта»
Понедельник, 01 Марта, 2021 года, 12:00
Вице-премьер Армении Тигран Авинян на своей странице в Facebook пишет: «13 лет назад наше государство и общество подверглись сильному потрясению, протест соотечественников, оспаривающих официальные результаты выборов, был встречен выстрелами. С этого дня наша действительность вступила в период напряжения, из-за узких клановых и личных интересов группа людей решила, что власть принадлежит им, не различая средств, выкрала ее у народа. Таким образом, государство было отчуждено от народа, граждане чувствовали, что их абсолютное и незыблемое право на жизнь не только не защищено государством, но и подлежит его прямому нарушению. Именно причина исправить эту несправедливость, вернуть власть ее истинному владельцу, народу, была в основе революции 2018 года. Общество отказалось подчиняться диктатуре, отчуждению государства, принуждению к безвластию. Армянское общество, приняв революцию, решило, что в Армении больше не будет «1 марта», безоружные и мирные протестующие не будут расстреливаться.
Сегодня, пользуясь эмоциональным состоянием общества, предпринимаются попытки подорвать демократию в Армении, обойти конституционные и правовые процедуры народной власти, решить политические вопросы путем преодоления свободы волеизъявления народа. Однако они полностью обречены на провал, ведь помня 1 марта 2018 года, и революцию 2018 года правительство Армении будет формироваться исключительно путем свободного волеизъявления общества, конституционным путем, путем свободных, справедливых и прозрачных выборов».