«Հայաստանը կապահովի Ադրբեջան-Նախիջևան տրանսպորտային հաղորդակցության անվտանգությունը»․ նախարար
ՀՀ պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանը РИА Новости-ին տված հարցազրույցում անդրադարձել է Ադրբեջանից Նախիջևան անցնող տրանսպորտային հաղորդակցության անվտանգությանը:
«Արդյո՞ք բանակը ներգրավվելու է տրանսպորտային միջանցքի պահպանությանը։ Ո՞վ է երաշխավորելու անձնակազմի և բեռների անվտանգությունը»,- հարցրել է լրագրողը:
«Նախ նշեմ, որ «միջանցք» տերմինի օգտագործումը տեղին չէ այն դեպքում, երբ խոսքը վերաբերում է Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների և Նախիջևանի Ինքնավար հանրապետության միջև տրանսպորտային հաղորդակցությանը։ Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի, Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության համաձայն, միջանցք հանդիսանում է միայն Լաչինի միջանցքը, որն ապահովում է Լեռնային Ղարաբաղի կապը Հայաստանի հետ: Մյուս բոլոր դեպքերում, խոսքը կարող է վերաբերել միայն տրանսպորտային հաղորդակցություններին։
Պատասխանելով բարձրացված հարցին՝ կարող եմ ասել, որ Հայաստանն՝ իր ստանձնած պարտավորությունների համաձայն, կապահովի վերոնշյալ տրանսպորտային հաղորդակցության անվտանգության պահպանումը։ Դրա պահպանության համար բանակը ներգրավելու հարց ներկա պահին չկա, իսկ տրանսպորտային հաղորդակցության վերահսկողությունը, կրկին, եռակողմ հայտարարության համաձայն, վստահված է Ռուսաստանի Անվտանգության դաշնային ծառայության սահմանապահ ծառայության մարմիններին»,- պարզաբանել է Հարությունյանը:

Вагаршак Арутюнян: ''Армения обеспечит безопасность транспортного сообщения Азербайджан-Нахичеван''
Будет ли армия привлекаться к охране транспортного коридора из Азербайджана в Нахичевань? Кто будет гарантировать безопасность персоналу и грузам?
– Прежде всего хочется сразу отметить, что употребление термина "коридор" некорректно в случае, когда речь идет о транспортном сообщении между западными районами Азербайджана и Нахичеванской Автономной Республикой. Согласно заявлению президента Азербайджанской Республики, премьер-министра Республики Армения и президента Российской Федерации от 9 ноября 2020 года коридором является лишь Лачинский, который обеспечивает связь Нагорного Карабаха с Арменией. Во всех остальных случаях речь можно вести только о транспортных коммуникациях.
Отвечая на поставленный вопрос, могу сказать, что Армения, согласно взятым на себя обязательствам, обеспечит соблюдение требований по безопасности вышеназванного транспортного сообщения. Вопрос привлечения армии к его охране на данный момент не стоит, а контроль за транспортным сообщением, опять-таки согласно трехстороннему заявлению, возложен на органы пограничной службы ФСБ России.