Գլխավոր դատախազն անկեղծացել է. բոլոր հիմքերը կան՝ Փաշինյանին ձերբակալելու համար. «Փաստ»
«Փաստ» օրաթերթը գրում է. «Փաստ» թերթի տեղեկություններով, ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը վերջերս նեղ անձնական միջավայրում անկեղծացել է իր շուրջ ծավալվող իրադարձությունների առնչությամբ։
Մասնավորապես, ըստ մեր աղբյուրի, նա նշել է, որ պետական դավաճանության մասին հաղորդումները պարունակում են բավարար հիմքեր՝ քրեական գործ հարուցելու և Նիկոլ Փաշինյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու համար։ Հատկապես անխոցելի է իրավաբան գիտնականների կողմից ներկայացված հաղորդումը, որը իրավական առումով ենթադրում է Նիկոլ Փաշինյանի անհապաղ ձերբակալություն։
Դավթյանը անհանգստություն է հայտնել այն մասին, որ ինքը կարող է դառնալ քավության նոխազ այս գործընթացում, սակայն գիտակցելով այս ամենը՝ չի կարող կատարել որևէ կոնկրետ քայլ՝ Հայաստանի անվտանգության համար նոր սպառնալիքներ չհարուցելու մտավախությամբ։
Մեր աղբյուրը նշեց, որ Դավթյանը չի պատրաստվում իր վրա վերցնել Նիկոլ Փաշինյանի արածների համար պատասխանատվությունը և ճիշտ պահին կանի բոլոր անհրաժեշտ գործողությունները»:

«Паст»: Генпрокурор разоткровенничался – есть все основания для ареста Пашиняна
Газета «Паст» пишет: «По сведениям издания, генеральный прокурор РА Артур Давтян в последнее время разоткровенничался перед узким окружением касательно событий, разворачивающихся вокруг него.
В частности, по словам нашего источника, он отметил, что сообщения о государственной измене содержат достаточные основания для возбуждения уголовного дела в отношении Никола Пашиняна. Особенно неуязвим доклад ученых-правоведов, который юридически предполагает немедленный арест Никола Пашиняна.
Давтян выразил опасение, что он может стать козлом отпущения в этом процессе, но, осознавая все это, он не может предпринять никаких конкретных шагов, опасаясь создания новых угроз безопасности Армении.
Наш источник отметил, что Давтян не собирается брать на себя ответственность за то, что сделал Никол Пашинян, и примет все необходимые меры в нужный момент».