#COVID_19-ի դեմ #Moderna-ի մշակած պատվաստանյութը կտրուկ բարձրացրել է իմունապաշտպանությունը
COVID-19-ի դեմ ամերիկյան Moderna ընկերության կողմից ստեղծված պատվաստանյութի փորձարկումների ուսումնասիրության վաղ փուլում հաջողվել է կամավորների մոտ կտրուկ բարձրացրել իմունապաշտպանությունը: Համապատասխան տվյալներ պարունակող հոդվածը հրապարակվել է New England Journal of Medicine ամսագրում:
Ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ պատվաստանյութի մեկ դեղաչափից հետո ի հայտ են գալիս որոշ հակամարմիններ, սակայն չորս շաբաթ անց պահանջվում է երկրորդ դեղաչափը, որից հետո պատվաստանյութը առաջացնում է ուժեղ իմունապաշտպանություն՝ բոլոր 45 կամավորների մոտ:
Moderna-ի գործադիր տնօրեն Սթեֆան Բանսելը նշել է, որ արդյունքները «հուսադրող են և կարևոր քայլ են հանդիսանում mRNA-1273 անվանումը կրող պատվաստանյութի կլինիկական փորձարկումներում, որը հանդիսանում է COVID-19-ի դեմ մեր պատվաստանյութի «թեկնածուն»»:

Американская вакцина против #COVID_19 вызвала иммунный ответ
Экспериментальная вакцина против COVID-19, которую разрабатывает американская компания Moderna, смогла вызвать иммунный ответ у всех добровольцев на ранней стадии исследования. Соответствующие данные опубликованы в журнале New England Journal of Medicine.
Исследование показало, что некоторые антитела были произведены после одной дозы вакцины, однако через четыре недели потребовалось введение второй дозы, после чего вакцина вызвала сильный иммунный ответ у всех 45 добровольцев.
Как заявил генеральный директор Moderna Стефан Бансель, результаты являются "обнадеживающими и представляют собой важный шаг вперед в клинической разработке mRNA-1273, нашего кандидата на вакцину против COVID-19".