Սպանություն, իշխանության զավթում, կաշառակերություն. ինչի համար է ազատազրկվել Ղրղզստանի նախկին նախագահը
Երեքշաբթի, 23 հունիսի, 2020 թ., 19:30
Ղրղզստանի նախկին նախագահ Ալմազբեկ Աթամբաևին, ինչպես հայտնել ենք, դատապարտել են 11 տարի և 2 ամիս ազատազրկման քրեական հեղինակություն Ազիզ Բաթուկաևին ապօրինաբար ազատ արձակելու համար:
Դատարանն Աթամբաևին մեղավոր է ճանաչել, նրան կզրկեն նաև պետական պարգևներից ու ունեցվածքից:
Նշենք, որ մեղադրող կողմը պահանջում էր 15 տարվա ազատազրկում:
2006 թվականին Բաթուկաևը դատապարտվել էր 16 տարի 8 ամիս ազատազրկման՝ ունեցվածքի բռնագանձմամբ: 7 տարի անց նա մեկնել էր Ղրղզստանից՝ պայմանական վաղաժամկետ ազատվելով «ծանր հիվանդության» պատճառով:
Աթամբաևը նաև մեղադրվում է սպանության, իշխանությունը զավթելու, կաշառակերության ու ապօրինի հարստացման համար:
2019 թվականին ղրղզական հատուկջոկատայիններն Աթամբաևին ձերբակալելու փորձի ժամանակ բախումներ է ունեցել նրա աջակիցների հետ: Ավելի ուշ նախկին նախագահին մեղադրեցին նաև անկարգություններ հրահրելու համար:

Бывшего президента Киргизии Атамбаева приговорили к 11 годам колонии
Бывшего президента Киргизии Алмазбека Атамбаева приговорили к 11 годам и двум месяцам лишения свободы по делу о незаконном освобождении криминального авторитета Азиза Батукаева. Об этом сообщает «Sputnik Киргизия».
Суд признал Атамбаева виновным, постановив конфисковать у него государственные награды и имущество.
Государственное обвинение просило назначить Атамбаеву 15 лет лишения свободы.
В 2006 году Батукаев был приговорен к 16 годам и 8 месяцам лишения свободы с конфискацией имущества. Через семь лет он уехал из Киргизии, получив условно-досрочное освобождение из-за «тяжелой болезни».
Атамбаев также обвиняется в убийстве, организации захвата власти, коррупции и незаконном обогащении. В августе 2019 года киргизский спецназ во время попытки задержания Атамбаева вступил в столкновения с его сторонниками. Позже экс-президенту вручили обвинительные акты по делу о беспорядках.