#OPEC+ նոր գործարքը հակասությունների է բախվել
OPEC+ նավթարդյունահանողների դաշինքի երկրները կրկին համաձայնության չեն եկել հուլիսի 1-ից նավթի արդյունահանման ծավալների փոփոխման շուրջ, հայտնում է РИА Новости-ն՝ հղում անելով բանակցող կողմերը ներկայացնող աղբյուրներին:
Ըստ աղբյուրի՝ կողմերը բախվել են հակասությունների՝ կապված օրական 9,7 միլիոն բարել ծավալով նավթի արդյունահանման կրճատման ժամկետի շուրջ, չնայած նրանք կարող էին պայմանավորվել նշված պայմանների երկարաձգման մասին:
Տարբերակներից մեկի համաձայն՝ պետք է մինչև սեպտեմբեր առավելագույն ծավալով կրճատել արդյունահանումը, սակայն՝ օգոստոսին պայմանները վերանայելու հնարավորությամբ: Երկրորդ տարբերակը, որին հակված է գործարքի մասնակիցների մեծ մասը, ընթացիկ քվոտաների պահպանումն է մինչև տարեվերջ:
Ներկայում համաձայնագրում նշվում է, որ հուլիսի 1-ից արտահանման սահմանափակումը սահմանվելու է մինչև օրական 7,7 միլիոն բարել: Վերջնական որոշումը պետք է կայացվեր տեսակոնֆերանսի ընթացքում, սակայն հանդիպման կայացման ամսաթիվը դեռ հայտնի չէ:

Сделка #ОПЕК+ столкнулась с противоречиями
Участники сделки ОПЕК+ не достигли консенсуса по поводу изменения ее параметров с 1 июля. Об этом РИА Новости сообщил источник в одной из делегаций, участвующей в переговорах.
По его словам, стороны столкнулись с противоречиями по поводу сроков сокращения добычи нефти на уровне 9,7 миллиона баррелей в сутки, хотя о принципиальном продлении таких условий смогли договориться.
Одним из вариантов считается максимальное ограничение до сентября, но с возможностью пересмотра в августе. Второй вариант, к которому склоняется большинство участников сделки, — сохранить текущие квоты до конца года.
В настоящее время в договоре прописано, что с 1 июля ограничение снижается до 7,7 миллиона баррелей в сутки. Окончательное решение должно быть принято в ходе видеоконференции, но ее дата по-прежнему неизвестна.