Գիտնականները հայտնել են #COVID_19 կորոնավիրուսի մուտացիայի մասին․ «Բեյցզին ժիբաո»
Չինացի գիտնականները նոր տիպի կորոնավիրուսի երկու ենթատիպ են հայտնաբերել, որոնցից մեկն ավելի վարակիչ է մյուսից, հայտնում է չինական «Բեյցզին Ժիբաո» թերթը՝ հղում անելով Չինաստանի gիտությունների ակադեմիային։ Գիտնականներn ուսումնասիրել են նոր տիպի կորոնավիրուսի 103 նմուշ ու հայտնաբերել, որ վերջին շրջանում վիրուսում հայտնվել է 149 մուտացիա: Վիրուսը զարգացել է՝ վերածվելով երկու ենթատիպի՝ S ու L: Այդ ենթատիպերը գիտնականները գտել են 101 նմուշի մեջ, դրանց 30%-ը վերաբերում է S տիպին, 70 %-ը՝ L տիպին: Փորձագետների կարծիքով, երկրորդն ավելի վարակիչ է, քան առաջինը:
S տիպի կորոնավիրուսն ավելի մոտ է չղջիկների մոտ հայտնաբերված վիրուսին: Գիտնականները եզրակացրել են, որ այս տեսակը կորոնավիրուսի ավելի հին տարբերակ է:
L տիպը տարածված էր Ուհան քաղաքում՝ կորոնավիրուսի բռնկման վաղ փուլում, բայց հունվարի առաջին շաբաթից հետո այն շատ ավելի քիչ է տարածվել:

Ученые заявили о мутации коронавируса․ #Бэйцзинжибао
Исследователи в Китае обнаружили два подтипа коронавируса нового типа, один из которых заразнее другого. Об этом сообщает газета Бэйцзин жибао со ссылкой на Академию наук Китая.
Исследователи изучили 103 образца коронавируса нового типа и обнаружили, что за последнее время в нем появились уже 149 мутаций. Также вирус развился в два подтипа – типа S и L. Эти подтипы ученые нашли в 101 образце, из них 30% относятся к S-типу, 70% – к L-типу. Специалисты отмечают, что второй более заразен, чем первый.
Коронавирус типа S в большей мере соответствует вирусу обнаруженному у летучих мышей. Ученые пришли к выводу, что этот тип представляет собой более "старую" версию коронавируса.
Тип L был распространен в Ухане на раннем этапе вспышки коронавируса, но после первой недели января он стал встречаться гораздо реже.