ԱՄՆ-ը վերականգնել է Լիբանանին 105 մլն դոլարի ռազմական օգնության տրամադրումը
Դեկտեմբերի 2-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը վերականգնել է Լիբանանի կառավարությանը՝ անվտանգության կարիքների համար 105 մլն դոլարի հատկացում կատարելու որոշումը: Այդ մասին հայտնել է AP գործակալությունը՝ վկայակոչելով ԱՄՆ Կոնգրեսում սեփական աղբյուրներին: Լիբանանին տրամադրվող ռազմական օգնության հատկացումը սառեցվել էր նոյեմբերի սկզբին: Պետդեպարտամենտի աղբյուրները հայտնում էին, որ դա կապված էր Լիբանանում ընթացող ցույցերի հետ:
Այս գումարի հատկացումն արդեն հաստատել էին ԱՄՆ Կոնգրեսը, Պետդեպարտամենտը, Պենտագոնն ու Ազգային անվտանգության խորհուրը, սակայն գումարի փոխանցումն մի քանի ամսով հետաձգվել էր՝ առանց պատաճառների բացատրության, հայտնում է AP-ն:

США разблокировали 105 миллионов долларов военной помощи Ливану
Администрация США 2 декабря распорядилась перевести 105 млн. долларов армии Ливана. Об этом сообщило агентство AP со ссылкой на источники в Конгрессе США.
Речь идет о деньгах, перевод которых был заморожен в начале ноября. Источники в Государственном департаменте тогда говорили, что это связано с проходящими в Ливане акциями протеста.
Выделение этой суммы в качестве военной помощи было одобрено конгрессом, госдепартаментом, Пентагоном и Советом национальной безопасности, но перевод денег был задержан на несколько месяцев без объяснения причин, сообщает АР.
Ранее Израиль призвал США оказать помощь правительству Ливану лишь при условии, что оно будет бороться против ракетной угрозы «Хизбаллы» еврейскому государству.