Բաշար Ասադի ընտանիքը Մոսկվայում 20 բնակարան է ձեռք բերել. FT
2013-ից մինչև 2019-ի հունիս ընկած ժամանակահատվածում Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի հարազատները՝ նրա մորեղբայր Մոհամմադ Մախլուֆը և ընտանիքի այլ անդամներ Մոսկվայում առնվազն 20 բնակարան են ձեռք բերել՝ ընդհանուր 40 միլիոն դոլար արժեքով, որոնցից 18-ը գտնվում են «Մոսկվա Սիթի» համալիրի «Город Столиц» շենքում: Այդ մասին գրում է The Financial Times-ը՝ վկայակոչելով Global Witness ընկերության տվյալները:
Հրապարակման համաձայն, անշարժ գույքի պաշտոնական տերերը լիբանանյան օֆշորային մի շարք ընկերություններ են: Խոսքը գնում է Artemis, Bellona и Khestia ընկերությունների մասին, որոնց միջոցով 2016-ի սեպտեմբերին բնակարաններ են ձեռք բերվել համալիրի 61-րդ, 65-րդ և 73-րդ հարկերում:

FT узнал о покупках семьи Башара Асада недвижимости в Москва-Сити
В период с 2013 года по июнь 2019-го родственники президента Сирии Башара Асада — члены семьи его дяди Мохаммада Маклуфа — купили в Москве по меньшей мере 20 квартир на сумму $40 млн, 18 из них находятся в комплексе «Город Столиц» в Москва-Сити. Об этом сообщает The Financial Times со ссылкой на документы, полученные антикоррупционной группой Global Witness.
По данным издания, официальными владельцами недвижимости являются несколько ливанских офшорных компаний. Уточняется, что из 20 квартир 13 были куплены напрямую или компаниями, контролируемыми двоюродным братом Асада и главой дамасского отделения Главного управления безопасности Сирии Хафизом Маклуфом. Речь идет о компаниях Artemis, Bellona и Khestia, через которые в сентябре 2016 года были куплены квартиры на 61-м, 65-м и 73-м этажах небоскреба комплекса «Город Столиц» площадью 2112 кв. м, утверждает газета.