Ինչո՞ւ է Թրամփը հետ կանչել դեսպան Յովանովիչին. The Wall Street Journal
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հետ է կանչել Ուկրաինայում դեսպան Մարի Յովանովիչին այն պատճառով, որ դեսպանը խոչընդոտել է հետաքննության ընթացքին՝ կապված նախկին փոխնախագահ Ջոզեֆ Բայդենի հետ, գրում է The Wall Street Journal պարբերականը:
Հրապարակման համաձայն, Թրամփի դաշնակիցները, ովքեր չեն հանդիսանում ամերիկյան վարչակազմի անդամներ, ԱՄՆ նախագահի անձնական փաստաբան Ռուդոլֆ Ջուլիանին բողոքել են դեսպան Յովանովիչից:
Ըստ պարբերականի աղբյուրների, Ջուլիանին պնդում է, որ Յովանովիչը խանգարել է իրեն համոզել Կիևին՝ հետաքննություն սկսել Բայդենի և նրա որդու՝ Հանթերի նկատմամբ, ովքեր աշխատում էին ուկրաինական Burisma Holdings ընկերությունում:
Գարնանը Պետդեպարտամենտի պաշտոնյաներին տեղեկացրել էին, որ Ուկրաինայում ԱՄՆ-ի դեսպանի հրաժարականն առաջնահերթություն է Թրամփի համար, և այդ որոշմանն աջակցել է պետքարտուղարության ղեկավար Մայք Պոմպեոն:
Իսկ Յովանովիչին փոխանցել են, որ չեն կարող պաշտպանել նրան նախագահի և նրա կողմնակիցների հարձակումներից:

СМИ узнали, почему Трамп отозвал Йованович
Президент США Дональд Трамп отозвал посла в Украине Мэри Йованович из-за жалоб на то, что она препятствует проведению расследования в отношении бывшего вице-президента Джозефа Байдена. Об этом в четверг, 3 октября, сообщила газета The Wall Street Journal.
По информации издания, на Йованович жаловались союзники Трампа, не входящие в администрацию американского лидера, а также личный адвокат президента Рудольф Джулиани.
Как сообщили источники газеты, Джулиани утверждал, что Йованович мешает ему убеждать Киев начать расследование против Байдена и его сына Хантера, работавшего в украинской компании Burisma Holdings.
Весной сотрудникам Госдепартамента сообщили, что отставка посла на Украине − приоритет для Трампа, и это решение поддержал глава Госдепа Майк Помпео.