«Մեր փաստարկներն այնպիսին էին, որ դրանց հետ համաձայնեց նաև ՀՀ գլխավոր դատախազությունը». Հայկ Ալումյան
Չորեքշաբթի, 14 օգոստոսի, 2019 թ., 14:25
«Մարտի 1-ին Արցախի զինված ուժերից ոչ մի ստորաբաժանում, ոչ մի զինվոր չի մտել Հայաստան». օգոստոսի 14-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը պնդեց ՀՀ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանը՝ անդրադառնալով BBC-ի հրապարակած հոդվածին, ըստ որի՝ մարտիմեկյան օրերին Արցախից բերված զորքն ապաստանել է Բաղրամյան 26-ի նկուղում:
Հակադարձմանը, թե դրա վերաբերյալ կան ցուցմունքներ, Հ. Ալումյանն առաջարկեց զորք բերել-չբերելու մասին տեղեկատվության իսկությունը ճշտել պետական պահպանության ծառայության պետ Գրիգորի Հայրապետովից: «Իրեն հարցրեք՝ այդպիսի բան եղե՞լ է, թե՞ ոչ, մինչև որ մենք իրեն մի օր դատարան կհրավիրենք և դատարանում այդ հարցերը կտանք»:
Փաստաբանը հիշեցրեց, որ Ռոբերտ Քոչարյանի գործի քննության ժամանակ զորք բերելու վերաբերյալ դրվագը քննվել է դռնփակ ռեժիմով, և իրենք ներկայացրել են իրենց փաստարկները:
«Մեր փաստարիկներն այնպիսին էին, որ դրանց հետ համաձայնեց նաև ՀՀ գլխավոր դատախազությունը»,- նշեց փաստաբանը:

Айк Алумян: С нашими аргументами согласилась и Генеральная прокуратура
Ни одно подразделение, ни один военнослужащий Вооруженных сил Арцаха 1 марта 2008 года в Ереван введены не были. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна Айк Алумян, комментируя статью BBC, согласно которой отряд отряд арцахских военных во время мартовских событий был расквартирован в подвале администрации президента на Баграмяна 26.
На замечание журналистов о том, что тому есть свидетельсские показания, Алумян предложил проверить достоверность информации у начальника Службы госбезопасности Григория Айрапетова.
Адвокат также напомнил, что эпизод ввода войск в ходе расследования дела Роберта Кочаряна был рассмотрен в закрытом режиме, и что адвокатская группа представила свои аргументы.