Ռուսաստանն ու Իրանը դեմ են Թուրքմենստանից՝ Ադրբեջանի տարածքով գազամուղի կառուցմանը
Իրանը դեմ է Կասպից ծովով գազամուղի կառուցմանը, քանի որ այն կարող է լուրջ վնաս հասցնել տարածաշրջանի էկոլոգիային։ Այս մասին հայտնում է Իրանի կառավարական գործակալությունը՝ հղում կատարելով National Gas Company-ի ներկայացուցիչ Բեհրուզ Նամդարին:
«Կասպից ծովի արևելքից դեպի արևմուտք ձգվող գազատարի կառուցումը կարող է լուրջ վնաս հասցնել տարածաշրջանի էկոլոգիային»,- ասել է Նամդարին՝ ելույթ ունենալով Կասպից ծովի տնտեսական համաժողովում։
Նա ներկաներին հիշեցրել է, որ Իրանն արդեն իր ենթակառուցվածքներն առաջարկել է գազը համաշխարհային շուկա արտահանելու համար:
Սա մեկ օրվա մեջ երկու դեմ արտահայտված կարծիքներից մեկն է՝ ուղղված գազամուղի կառուցմանը, որի միջոցով ծրագրված է թուրքմենական գազի տեղափոխումը Ադրբեջանի տարածքով դեպի Եվրոպա:
Գազամուղի կառուցմանը դեմ է արտահայտնվել նաև Ռուսաստանը: ՌԴ կառավարության աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Սերգեյ Պրիխոդկոն հայտարարել է, որ «Կասպից ծովի եզակի էկոհամակարգի պահպանման շահերն առաջնային են ցանկացած հիպոթետիկ տնտեսական նախագծերի համեմատ»,- հայտնում է TASS-ը:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ ՌԴ, Ադրբեջանի և Իրանի նախագահների մասնակցությամբ գագաթնաժողովը հետաձգվել է:

Россия и Иран выступили против строительства газопровода из Туркменистана через Азербайджан
Иран выступает против строительства газопровода в Каспийском море, так как он может нанести серьезный ущерб экологии региона, - заявил представитель National Gas Company (Иран) Бехруз Намдари. Об этом сообщает правительственные иранские агентства.
"Строительство газопровода с востока на запад Каспийского моря может нанести сильный ущерб экологии региона.... Иран выступает против его строительства", - заявил Намдари, выступая на Каспийском экономическом форуме.
Он напомнил, что Иран предлагает соседям пользоваться его инфраструктурой - газопроводами и терминалами - для поставки газа на мировые рынки.
Это второе за сутки заявление, направленное против строительства Транскаспийского газопровода, по которому туркменский газ должен поступить через Азербайджан в Европу.
Накануне первый заместитель главы аппарата правительства РФ Сергей Приходько заявил, что «интересы сохранения уникальной экосистемы Каспия имеют безусловный приоритет над любыми гипотетическими экономическими проектами», - сообщает ИТАР ТАСС.