Չինաստանը Հոնկոնգի սահմանին հսկայական քանակությամբ զինտեխնիկա է կուտակել
Չինաստանը Հոնկոնգին սահմանակից Շենչժեն քաղաքի մոտ հսկայական քանակությամբ զինտեխնիկա է կուտակել: Այս մասին տեսանյութը հրապարակել է Global Times-ը:
Ըստ պաշտոնական վարկածի՝ զինտեխնիկան բերվել է լայնածավալ զորավարժությունների համար: Զինտեխնիկան կայանելու համար անհրաժեշտ է եղել զբաղեցնել մարզադաշտը:
Օգոստոսի 12-ին Չինաստանում Հոնկոնգի և Մակաոյի նահանգային խորհրդի խոսնակ Յան Գուանը հայտարարել է, որ «ահաբեկչության ծիլերը» սկսեցին հայտնվել Հոնկոնգում տեղի ունեցած անկարգությունների ժամանակ:
Հուլիսի վերջին հայտնի դարձավ, որ Հոնկոնգում սպիտակ շապիկներով մի քանի տասնյակ տղամարդկանց խմբերը փայտերով հարձակվում են մետրոյում գտնվող ցուցարարների վրա, ինչի հետևանքով տուժել էր 45 մարդ:
Ավելի վաղ՝ հուլիսի 1-ին Հոնկոնգում բողոքի ցույցի մասնակիցները ամբողջովին զավթեցին խորհրդարանի շենքը: Այնուհետև Հոնկոնգի ոստիկանությունը ցուցարարներից ազատագրեց շենքը:

Китай стянул военную технику к бунтующему Гонконгу
Китай согнал в граничащий с Гонконгом Шэньчжэнь огромное количество военной техники Народной вооруженной полиции. Видео опубликовало издание Global Times.
По официальной версии, военную технику пригнали для проведения крупных учений. Для стоянки машин пришлось выделить местный стадион.
12 августа официальный представитель канцелярии по делам Гонконга и Макао Госсовета Китая Ян Гуан заявил, что в ходе беспорядков в Гонконге стали проявляться «ростки терроризма».
В конце июля стало известно, что в Гонконге банда из нескольких десятков мужчин в белых футболках напала с палками на протестующих в метро, в результате чего 45 человек пострадали.