Ռուսաստանը սկսում է գիտակցել տարածաշրջանում առկա ռիսկերը. ԻՔՄ
Ձեզ ենք ներկայացնում «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» փորձագետ Վահե Ղուկասյանի հոդվածը՝ «Ռուսաստանը սկսում է գիտակցել տարածաշրջանում առկա ռիսկերը» թեմայով:
Հայաստանում և Վրաստանում վերջին օրերին ծավալվող իրադարձությունների արդյունքում Ռուսաստանը բավական բարդ իրավիճակում է հայտնվել հարավկովկասյան տարածաշրջանում։
Հունիսի 20-ից Վրաստանում սկիզբ առած հակառուսական ցույցերը նոր օրակարգ են ստեղծել տարածաշրջանում Ռուսաստանի համար։ Վրաստանում իշխող «Վրացական երազանք» կուսակցության օրոք թեև Թբիլիսին չէր դադարում հայտարարել Արևմուտքի հետ հարաբերությունները խորացնելու և նույնիսկ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու հեռանկարի մասին, այնուամենայնիվ, Մոսկվայի հետ հարաբերություններում առկա էր ջերմացման որոշակի միտում, որի շնորհիվ երկու երկրների միջև շփումները տեղի էին ունենում առավելապես կառուցողական հունում։
Ուշագրավ է, սակայն, որ Վրաստանում հակառուսական ալիքը սկսվեց Հայաստան-Ռուսաստան հարաբերություններում նկատվող լարվածության ֆոնին։ Ինչպես հայտնի է, Հայաստանում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը հունիսի 13-ին և հունիսի 20-ին հանդիպել էր, համապատասխանաբար, ՀՀ երկրորդ նախագահ, Մարտի 1-ի գործով մեղադրյալ Ռոբերտ Քոչարյանի և ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի հետ։ Ռոբերտ Քոչարյանի հետ դեսպանի հանդիպումն արժանացել էր հայկական կողմի հստակ բացասական արձագանքին։ Մասնավորապես, դեսպանը կանչվել էր ԱԳՆ, որտեղ նրա հետ զրույց էր տեղի ունեցել «ՀՀ ներքին գործերին չմիջամտելու համատեքստում»։ Դրանից հետո՝ հունիսի 20-ին, ՍԴ նախագահի հետ դեսպանի հանդիպմամբ, ՌԴ-ն, փաստացի, ընդգծել էր հայկական կողմի առարկությունների նկատմամբ իր արհամարհանքը և ի ցույց դրել իրավիճակն ավելի լարելու իր պատրաստությունը։
Հետագա զարգացումները, սակայն, այսպես ասած, խառնեցին Հայաստանում Ռուսաստանի որդեգրած քաղաքականության ծրագրերը։ Վրաստանում ծագած հակառուսական ալիքը ստիպեց Մոսկվային ուշադրությունը սևեռել Թբիլիսում տեղի ունեցողի վրա՝ միաժամանակ ավելի մանրամասն հաշվարկելով տարածաշրջանում իր ունեցած դիրքերը և դրանց հետ կապված ռիսկերը։
Վրաստան-Ռուսաստան
Վրաստան-Ռուսաստան հարաբերությունները լարված կմնան առաջիկա շրջանում։ Կրեմլից արդեն հայտարարել են, որ Վրաստանի հետ ուղիղ ավիահաղորդակցության արգելքը կշարունակի գործել մինչև տարեվերջ, իսկ վրացական գինիների որակի շուրջ «Ռոսպոտրեբնադզոռի» հայտարարությունը բավական լուրջ սպառնալիք է պարունակում Վրաստանի գինեգործության համար։ Միևնույն ժամանակ, սակայն, հարկ է նշել, որ ռուս-վրացական հարաբերություններում ներկա լարվածության մեղմացման որոշակի նշաններ են առկա։
Թբիլիսիի և Մոսկվայի միջև դիվանագիտական շփումները տեղի են ունենում ՌԴ փոխարտգործնախարար Գրիգորի Կարասինի և ՌԴ հարցերով Վրաստանի վարչապետի հատուկ ներկայացուցիչ Զուրաբ Աբաշիձեի ձևաչափով Պրահայում։ Նման վերջին հանդիպումը տեղի էր ունեցել հունիսի 13-ին։ ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն արդեն հայտարարել է, որ Մոսկվան կարող է քննարկել Կարասին-Աբաշիձե արտակարգ հանդիպման հարցը, եթե նման առաջարկությամբ հանդես գա Թբիլիսին։ Լավրովից ավելի վաղ վրաց վարչապետ Մամուկա Բախտաձեն ևս չէր բացառել նման հանդիպման անցկացումը՝ նշելով, որ նման խորհրդակցություններ տեղի ունենում են։
Ըստ այդմ, կարելի է արձանագրել, որ Ռուսաստանը և Վրաստանը ներկա փուլում փորձում են առնվազն լարվածությունը մեղմելուն ուղղված քայլեր ձեռնարկել, սակայն լարվածությունը, այնուամենայնիվ, առաջիկայում կպահպանվի։
Հայաստան-Ռուսաստան
Հունիսի 25-ին ՀՀ վերաքննիչ դատարանի որոշմամբ կալանավորվեց Ռոբերտ Քոչարյանը, որի հետ, ինչպես վերը նշվեց, ՌԴ դեսպանը հանդիպել էր հունիսի 13-ին։ Ուշագրավ է, որ դատարանի վճռի հրապարակումից հետո հայտնի դարձավ դեսպանի և ՀՀ գլխավոր դատախազ, նաև Մարտի 1-ի գործին մասնակցող դատախազ Արթուր Դավթյանի հանդիպման մասին։ Դիտարկելով այս հանդիպումը ՌԴ դեսպանի՝ նախկին երկու հանդիպումների համատեքստում, ապա ստացվում է, որ Մոսկվան, համենայն դեպս առերևույթ, ցանկանում է մեղմել երկկողմանի հարաբերություններում առաջացած լարվածությունը։
Ընդհանուր առմամբ, Հայաստանում և Վրաստանում վերջին շաբաթներին ծավալված իրադարձությունները Ռուսաստանի համար յուրօրինակ ցուցիչ էին այն մասին, որ Մոսկվայի համար բավական վտանգավոր կարող է լինել տարածաշրջանում ավելորդ սրացումների գնալը։ Մինչ այս ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի նշանակման ընթացքում Հայաստանի որդեգրած սկզբունքային դիրքորոշումը, ՄԱԿ-ում Վրաստանի նախաձեռնած «հակառուսական» բանաձևի քվեարկությունը, որի ժամանակ Հայաստանը, ի հեճուկս ձևավորված ավանդույթի, չքվեարկեց Ռուսաստանի օգտին, հուշում են Մոսկվային, որ իրավիճակը տարածաշրջանում փոխվել է և կարող է փոխվել նորից՝ ընդգծված կերպով ոչ իր օգտին, եթե ռուսական կողմը ռիսկային քայլերի դիմի:

Россия начинает осознавать наличествующиев регионе риски
В результате последних событий в Армении и Грузии Россия столкнулась с довольно сложной ситуациейв регионе Южного Кавказа.
Начавшиеся 20 июня антироссийские протесты в Грузии создали в регионе новую повестку дня для России. Хотя приправящей партии «Грузинская мечта» Тбилиси не переставал заявлять о перспективе углубления отношений с Западом и даже о вступлении в НАТО, тем не менее,в отношениях с Москвой ощущалась определенная тенденция оттепели, благодаря которой диалоги между двумя странами протекали преимущественно в конструктивном русле.
Примечательно, однако, что антироссийская волна в Грузии поднялась на фоне заметного роста напряженности в армяно-российских отношениях. Как известно, посол России в Армении Сергей Копиркин встретился 13 июнясо вторым президентом Армении Робертом Кочаряном, обвиняемым по делу 1 Марта, и 20 июня с председателем Конституционного суда Грайром Товмасяном. Встреча посла с Робертом Кочаряном удостоилась явно отрицательной реакцииармянской стороны. В частности, посол был вызван в МИД, где с ним состоялась беседа «в контексте невмешательства во внутренние дела Армении». После этого, 20 июня, встречей посла с председателем КС Россияфактически подчеркнула свое пренебрежение к возражениям армянской стороны и продемонстрировала готовность к обострению ситуации.
Однако дальнейшие развития, так сказать, перемешали планы России в Армении. Поднявшаяся в Грузии антироссийская волна заставила Москву сосредочить внимание на происходящем в Тбилиси, и в то же время подробно просчитать свои позиции в регионеи связанные с ними риски.
Грузия-Россия
Грузино-российские отношенияостануться напряженными в предстоящий период. Кремль уже заявил, что запрет на прямое воздушное сообщение с Грузией продолжит действовать до конца года, а заявление Роспотребнадзора о качестве грузинских вин представляет серьезную угрозу для виноделия в Грузии. В то же время, однако, стоит отметить, что есть определенные признаки смягчения нынешней напряженности в российско-грузинских отношениях.
Дипломатические диалогимежду Тбилиси и Москвой проходят в Праге в формате Карасин-Абашиде (заместитель министра иностранных дел России Григорий Карасин и специальный представитель премьер-министра Грузии по Южному Кавказу Зураб Абашидзе). Последняя такая встреча состоялась 13 июня. Министр иностранных дел России Сергей Лавров уже заявил, что Москва готова изучить предложение о проведении экстренной встречи Карасина с Абашидзе, если этого захотят в Тбилиси. Ранне премьер-министр Грузии Мамука Бахтадзе также не исключил проведение встречи, отметив, что в этом направлении ведутся констультации.
Можно констатировать, что Россия и Грузия на нынешнем этапе пытаются, по крайней мере, предпринять шаги по ослаблению напряженности, но тем не менее, в ближайшее время напряженность сохранится.
Армения-Россия
РешениемАпелляционного суда РА25 июня был арестован Роберт Кочарян, с которым, как уже упоминалось выше, 13 июня встретился посол РФ. Примечательно, что после оглашения приговора стало известно о встрече посла и генерального прокурора РА Артура Давтяна, который также принимает участие в деле1 Марта. Если рассматривать эту встречу в контексте двух предыдущих встреч российского посла, то получится, что Москва, как минимум, внешне желает смягчить возникшую в двусторонних отношениях напраженность.
В целом, развивающиеся в последнее время события в Армении и Грузии стали своеобразным индикатором того, что лишнее обострение в регионе может быть довольно опасным для Москвы
Принципиальная позиция Армении в процессе назначения генерального секретаря ОДКБ, голосование по инициированной Грузией «антироссийской» резолюции ООН, во время которого Армения вопреки сформировавшейся традиции не проголосовала в пользу России, подсказывают Москве, что ситуация в регионе изменилась и может вновь измениться подчеркнуто не в ее пользу, если российская сторона пойдет на рискованные шаги.