Ջուլիան Ասանժին տեղափոխել են բանտի հիվանդանոց
WikiLeaks-ի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժի առողջությունը Լոնդոնի Բելմարշ բանտում գտնվելու ընթացքում վատթարացել է: Ասանժը տեղափոխվել է քրեակատարողական հիմնարկի հիվանդանոցային բաժանմունք. այս մասին Twitter-ում հաղորդել է WikiLeaks-ի պաշտոնական էջը:
«Բելմարշի բանտում յոթ շաբաթ անցկացնելու հետևանքով նրա առողջությունը սկսել է վատանալ, նա զգալիորեն կորցրել է քաշը»,- ասված է WikiLeaks-ի հայտարարության մեջ: WikiLeaks-ն ավելացրել է, որ լրջորեն անհանգստացած է Ասանժի ինքնազգացողությամբ:
Կազմակերպությունը նաև դատապարտել է առողջական վիճակով պայմանավորված հունիսի 3-ին կայանալիք Ասանժի ձերբակալության մասին լսումները հետաձգելու առաջարկի Շվեդիայի դատարանի կողմից մերժումը:
Նշենք, որ մայիսի 2-ին WikiLeaks-ը և նրա հիմնադիր Ջուլիան Ասանժի փաստաբաններն արդեն իսկ մտահոգություն էին հայտնել բրիտանական բանտում ունեցած նրա ինքնազգացողության և կալանքի պայմանների վերաբերյալ: Ավելի վաղ, բժիշկներն Ասանժի մոտ ախտորոշել էին միջին ծանրության դեպրեսիա, շնչուղիների վարակում և բերանի խոռոչի հետ կապված խնդիրներ, որոնք առաջացել էին Էկվադորի դեսպանատանը երկար մնալու հետևանքով:

В WikiLeaks сообщили об ухудшении состояния Джулиана Ассанжа
Состояние здоровья основателя организации WikiLeaks Джулиана Ассанжа ухудшилось за время, которое он провел в лондонской тюрьме Белмарш. Как сообщила в среду WikiLeaks в Twitter, Ассанжа переместили в больничное отделение пенитенциарного учреждения.
"За семь недель в тюрьме Белмарш его состояние здоровья продолжило ухудшаться, он сильно потерял вес. Решение руководства тюрьмы перевести его в больничное отделение говорит само за себя", - отмечается в заявлении. В WikiLeaks добавили, что "серьезно обеспокоены" самочувствием Ассанжа.
Организация также осудила отказ шведского суда перенести дату слушания об аресте Ассанжа, назначенную на 3 июня, в связи с его состоянием здоровья.
2 мая организация WikiLeaks и адвокаты ее основателя Джулиана Ассанжа уже выражали обеспокоенность в связи с его самочувствием и условиями содержания в британской тюрьме. Врачи ранее диагностировали у Ассанжа депрессию средней тяжести, инфекции дыхательных путей и проблемы с зубами, которые стали результатом долгого пребывания в посольстве Эквадора, где он скрылся от британских властей и попросил политического убежища в июне 2012 года.