Ռումինիայում իշխող կուսակցության ղեկավարը 3,5 տարվա ազատազրկման է դատապարտվել
Ռումինիայում իշխող սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության ղեկավար Լիվիու Դրագնեն, կոռուպցիայի և իշխանության չարաշահման մեղադրանքով, 3,5 տարվա ազատազրկման է դատապարտվել. այս մասին հաղորդում է ИА REGNUM-ը:
Խոսքը գնում է 2006-2010թթ. տեղի ունեցած իրադարձությունների մասին, երբ Դրագնեն ղեկավարում էր Տելեորմանի շրջանի տեղական խորհուրդը: Դատարանը նրան մեղավոր է ճանաչել, քանի որ Դրագնեն պահանջել է տեղի պետական աշխատողներից, որ իր կուսակիցներին աշխատանքի վերցնեն:
Դրագնեն Ռումինիայում ամենաազդեցիկ քաղաքական գործիչներից է. նրա սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցությունը ղեկավարում է կառավորությունն ու մեծամասնություն կազմում խորհրդարանում:

Самого влиятельного политика Румынии посадили в тюрьму на 3,5 года
Лидера правящей Социал-демократической партии Румынии Ливиу Драгню приговорили к трем с половиной годам тюрьмы за коррупцию и превышение полномочий. Как передает ИА REGNUM, Верховный кассационный суд Румынии оставил в силе приговор предыдущей инстанции, и он вступил в силу. В тот же день Драгню доставили в тюрьму Рахова.
В деле речь идет о событиях с 2006 по 2010 гг, когда Драгня возглавлял местный совет уезда Телеорман. Суд признал его виновным в том, что он требовал от местных чиновников взять на работу своих однопартийцев.
Драгня является самым влиятельным политиком Румынии, возглавляемые им социал-демократы контролируют правительство и парламентское большинство.