Պուչդեմոնը պատգամավորական մանդատ կստանա Եվրոխորհրդարանում
Իսպանիայի իշխանություններից թաքնված, Կատալոնիայի կառավարության նախկին ղեկավար Կառլես Պուչդեմոնն ընտրությունների արդյունքներով հայտնվել են Եվրոպական խորհրդարանում:
Կատալոնական «Ազատներ՝ Եվրոպայի համար» կոալիցիան, ըստ նախնական արդյունքների, ստացել է Իսպանիայի համար նախատեսված 54 տեղերից երկուսը, այս մասին հաղորդում է РИА Новости-ն: «Ազատներ՝ Եվրոպայի համար» կոալիցիայի ցուցակը գլխավորում է Կառլես Պուչդեմոնը: Իսպանիայում քվեարկության արդյունքների համաձայն առաջին տեղն զբաղեցնում է Սոցիալիստական- աշխատավորական կուսակցությունը (20 տեղ), որին հաջորդում է Ժողովրդական կուսակցությունը (12 տեղ): Առաջին անգամ Եվրոպայի խորհուրդ է անցել ծայրահեղ աջ «Վոքսը» (3 տեղ):

Лидера каталонских сепаратистов избрали в Европарламент
Скрывающийся от испанских властей экс-глава правительства Каталонии Карлес Пучдемон, а также его бывший заместитель Ориол Жункерас, который находится в предварительном заключении в испанской тюрьме, проходят в Европейский парламент по итогам обработки 96% бюллетеней.
Каталонская коалиция «Свободные для Европы», согласно предварительным результатам голосования, получает два из 54 мест, которые Испания имеет в Европарламенте, передает РИА Новости. Пучдемон стоит под номером один в списке этой коалиции.
В целом в Испании первое место, по предварительным итогам голосования, получает Испанская социалистическая рабочая партия (20 мест). За ней следует Народная партия (12). Впервые в ЕП проходит ультраправая Vox (3).