Ձգտումը դեպի լավագույն միջազգային փորձը մեր ԴՆԹ-ի մեջ է
Հարցազրույց «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ Ակտիվների, պարտավորությունների և կապիտալի կառավարման ծառայության Ֆինանսական ինստիտուտների բաժնի ղեկավարի հետ
-Պրն. Սարգսյա՛ն, Ամերիաբանկը միջազգային ֆինանսական հաստատություններից ներգրավում է զգալի ծավալով ֆինանսական միջոցներ. ինչի՞ մասին է դա վկայում՝ Բանկի նկատմամբ վստահության բարձր մակարդակի՞, թե՞ պարզապես փոխշահավետ համագործակցության:
-Ցանկացած գործարքի հիմքում միշտ էլ գործարքի փոխշահավետությունն է: Միևնույն ժամանակ, անկախ առևտրային պայմաններից, շատ կարևոր է նաև այն, թե ներդրողներն ու վարկատուները որքանով են վստահում մեզ և հավատում մեր հաջողության պատմությանը: 2008թ-ից ի վեր մենք միջազգային ֆինանսական հաստատություններից ներգրավել ենք ավելի քան 1 մլրդ ԱՄՆ դոլար: Կարծում եմ, որ միջոցների նշված ծավալը և մեր միջազգային գործընկերների թիվը Ամերիաբանկի գործունեության, ծրագրերի և դրանց իրականացման միջոցների հանդեպ մեր գործընկերների վստահության լավագույն ապացույցն են: Ի դեպ, նշեմ, որ մենք համագործակցում ենք միջազգային բոլոր առաջատար ֆինանսական հաստատությունների հետ: Մեր հին ու լավ գործընկերներից երկուսը՝ ՎԶԵԲ-ն ու ԱԶԲ-ն, դարձել են Ամերիաբանկի բաժնետեր՝ ևս մեկ անգամ հաստատելով վստահության այն մակարդակը, որը ձեռք ենք բերել երկարատև համագործակցության արդյունքում:
-Հայաստանի տնտեսության վարկունակության վերաբերյալ պարբերաբար 2 իրարամերժ կարծիք է հնչում. մասնագետների մի մասը գտնում է, որ տնտեսությունը խեղդվում է առանց վարկային միջոցների, մինչդեռ մյուս մասը կարծում է, որ տնտեսությունը գերվարկավորված է: Իսկ Դո՞ւք ինչ եք կարծում:
-Նախ և առաջ կցանկանայի նշել, որ Հայաստանում վարկերի հարաբերությունը ՀՆԱ-նկատմամբ կազմում է 45%, ինչը զգալիորեն ավելի ցածր է, քան զարգացած երկրների միևնույն ցուցանիշը: Ահա թե ինչու ես չեմ կարծում, որ հայաստանյան տնտեսությունը գերվարկավորված է: Իհարկե, կարելի է չհամաձայնել նրանց հետ, ովքեր կարծում են, որ բիզնեսին և սպառողներին վարկեր ընդհանրապես պետք չեն, սակայն չկա այնպիսի պատասխան, որը բացարձակապես ճիշտ է բոլոր դեպքերի համար: Հնարավոր չէ պատկերացնել բիզնեսի զարգացումն առանց վարկերի: Շատերի համար վարկը տուն կամ ավտոմեքենա գնելու միակ հնարավոր միջոցն է: Որպես կանոն, այդ վարկերն արդարացնում են իրենց և զգալի օգուտ են բերում մարդկանց: Բացի այդ, սպառողական վարկերը խթանում են նաև սպառողական պահանջարկի, հետևաբար, նաև տնտեսության աճը, ինչը, միանշանակ, դրական գործոն է: Սակայն այս հարցը մեկ այլ կողմ էլ ունի. երբեմն մարդիկ պարտքերի տակ են ընկնում՝ չմտածված և չարդարացված ծախսերի հետևանքով: Որպես կանոն, դա տեղի է ունենում քարտերով վարկային գծի դեպքում: Այս պարագայում, ըստ էության, ավելի ճիշտ է խոսել ֆինանսական գրագիտության ընդհանուր մակարդակը և ֆինանսական կարգապահությունը բարելավելու, այլ ոչ թե տնտեսության գերվարկավորվածության մասին:
-Յուրաքանչյուր նոր գործարքի և Ամերիաբանկի կապիտալի աճի արդյունքում արտաքին ֆինանսական շուկաների միջոցներն էլ ավելի հասանելի են դառնում ձեզ: Ի՞նչ հնարավորություններ է դա ստեղծում Բանկի հաճախորդների և, ընդհանուր առմամբ, Հայաստանի տնտեսության համար:
-Շատ լավ հարց է: Հանդես գալով ֆինանսական միջնորդի դերում՝ Ամերիաբանկը միջազգային հաստատություններից ներգրաված միջոցները տրամադրում է վարկառուներին՝ հավելյալ արժեք ստեղծելով ինչպես տեղական փոքր և միջին բիզնեսի, այնպես էլ ընդհանուր առմամբ ՀՀ տնտեսության համար: Ամերիաբանկին ամենաբարձր վարկանիշ են շնորհել այնպիսի համաշխարհային վարկանիշային գործակալություններ, ինչպիսիք են Moody՝s-ը և S&P-ն: Այս վարկանիշի շնորհիվ կարողանում ենք ստանալ արտարժույթով և ՀՀ դրամով վարկեր ամենաբարենպաստ պայմաններով: Մենք համագործակցում ենք ավելի քան 2 տասնյակ ինստիտուցիոնալ ներդրողների հետ, ինչը թույլ է տալիս ունենալ մեծածախ ֆինանսավորման դիվերսիֆիկացված պորտֆել: Դրա շնորհիվ մեր հաճախորդները, հետևաբար նաև ՀՀ տնտեսությունը, անհրաժեշտ ծավալով և մրցունակ տոկոսադրույքներով վարկեր ստանալու հնարավորություն ունեն, իսկ տնտեսության առավել հեռանկարային ճյուղերն ու աճի մեծ պոտենցիալ ունեցող ընկերությունները կարողանում են օգտվել մեր ֆինանսական աջակցությունից:
-Միջազգային ֆինանսական հաստատությունների հետ համագործակցությունը միայն միջոցների ներգրավում չի ենթադրում: Այն թույլ է տալիս կիրառել միջազգային լավագույն փորձը: Այս տեսանկյունից ի՞նչ ազդեցություն է ունեցել միջազգային ֆինանսական հաստատությունների հետ համագործակցությունը Ամերիաբանկի վրա:
-Ինստիտուցիոնալ ներդրողների հետ համագործակցությունը միանշանակ շատ ավելին է, քան պարզապես ֆինանսական միջոցների ներգրավումը: Միջազգային ֆինանսական հաստատությունների հետ մեր հարաբերությունների ներկայիս բարձր մակարդակը ձևավորվել է 2 հիմնական գործոնի շնորհիվ. դրանք են կորպորատիվ կառավարման համակարգի շարունակական բարելավումը և ֆինանսական ցուցանիշների որոշակի մակարդակի մշտական ապահովումը: Նշեմ, որ օտարերկրյա գործընկերների հետ համագործակցելը դյուրին չէ, բայց միևնույն ժամանակ շատ արդյունավետ է: Այդ համագործակցության տեմպն ապահովելու համար մեզ անհրաժեշտ են ճիշտ խթաններ և ուղենիշներ: Ձգտումը դեպի լավագույն միջազգային փորձի կիրառումը մեր ԴՆԹ-ի մեջ է, ինչը թույլ է տալիս ապահովել Ամերիաբանկի շարունակական աճն արդեն տասը տարուց ավելի: Տեղական կարգավորող մարմնի հսկողության ներքո աշխատելն ինքնին մեծ պատասխանատվություն է ենթադրում, սակայն կարծում եմ կհամաձայնեք ինձ հետ, որ բարդ և բազմապրոֆիլ պայմանագրերի շրջանակներում աշխատելը շատ ավելի դժվար է: Համոզված եմ, որ մենք միջազգային ֆինանսական հաստատությունների հետ ակտիվ համագործակցության ճիշտ ռազմավարություն ենք ընտրել: Այն շատ կարևոր է մեզ համար և թույլ է տալիս տարբերվել մեր մրցակիցներից, ապահովել կայուն բուֆերային կապիտալ, իրացվելիության բավարար դիրքեր, ունենալ ՀՀՄՍ համապատասխան հաշվետվողականության բարձրակարգ համակարգ: Իսկ այս ամենի հիմքում, իհարկե, մեր Բանկում ներդրված ռիսկերի կառավարման և կորպորատիվ կառավարման բացառիկ համակարգերն են:

Стремление к лучшим мировым практикам заложено в нашей ДНК
-Г-н Саргсян, привлечение Америабанком значительного объема финансовых ресурсов международных финансовых организаций больше говорит об уровне доверия к Банку, или это просто взаимовыгодное сотрудничество?
-Любая бизнес-сделка заключается только в том случае, если она выгодна всем сторонам. Одновременно с этим, одним из самых важных факторов (может, даже самым важным), помимо всех коммерческих условий, является доверие к нам как к партнеру и вера инвесторов или кредиторов в нашу историю успеха. С 2008 года мы привлекли более 1 млрд долларов от международных финансовых организаций. Я думаю, этот объем средств и число наших зарубежных партнеров – а мы работаем со всеми значимыми международными финансовыми организациями – являются прекрасным свидетельством доверия наших партнеров к деятельности Америабанка, к нашим стремлениям, планам и к методам их реализации. Отмечу также, что два наших давних, хороших партнера, а именно ЕБРР и АБР, стали акционерами Америабанка, подтвердив тот уровень доверия, который мы заслужили за долгие годы сотрудничества.
-В Армении периодически высказываются два взаимоисключающих мнения по поводу кредитной емкости армянской экономики: часть экспертов считает, что экономика задыхается без кредитных средств, другая часть говорит, что экономика перекредитована. Что вы думаете по этому поводу?
Для начала я хотел бы сказать, что соотношение кредитов и ВВП в Армении составляет 45%, что значительно ниже того же показателя в развитых странах. Поэтому я бы не стал говорить о чрезмерной закредитованности армянской экономики. С теми, кто говорит о неподъемности и ненужности кредитов для нашего бизнеса и потребителей, конечно, можно поспорить, хотя и абсолютно верного универсального ответа для всех случаев не существует. Представить себе развитие бизнеса без кредитов просто невозможно. В частной жизни для очень многих людей кредит – это единственный возможный способ приобрести жилье или автомобиль. Как правило, подобные кредиты себя оправдывают и приносят ощутимую пользу людям. Кроме того, потребительские кредиты стимулируют рост потребительского спроса, а следовательно – стимулируют экономику, что безусловно, является положительным фактором. Но есть и другая сторона вопроса, случаи, когда люди влезают в долги из-за необдуманных и неоправданных расходов, чаще всего по кредитной карте. В этом случае правильнее говорить о важности повышения общего уровня финансовой грамотности, финансовой дисциплины, а не о перекредитованности как таковой.
-С каждой новой сделкой и ростом капитала Америабанка ресурсы внешних финансовых рынков становятся для вас более доступными. Какие возможности это создает для клиентов Банка и для армянской экономики в целом?
-Очень хороший вопрос. Америабанк выполняет роль финансового посредника, предоставляя привлеченные от международных организаций средства армянским заемщикам, создавая дополнительную ценность для нашего малого и крупного бизнеса и для экономики Армении, в целом. На сегодня Америбанк имеет наивысший кредитный рейтинг от двух мировых рейтинговых агентств – Moody՝s и S & P, что позволяет нам получать кредиты в иностранной валюте и армянских драмах на самых выгодных условиях. Мы работаем с более чем двумя десятками институциональных инвесторов, что позволяет нам поддерживать диверсифицированный портфель оптового фондирования. Для наших клиентов, а следовательно, и для армянской экономики это означает возможность получения кредитов в нужном объеме и по конкурентным ставкам, финансовое содействие в сложные периоды перспективным сегментам экономики и игрокам с высокой перспективой роста.
-Сотрудничество с международными финансовыми организациями – это не только привлечение средств, но и выстраивание собственной деятельности на основе лучших мировых практик. Если оценивать отношения с международными финансовыми организациями с этого ракурса, какое влияние они оказали на Америабанк?
-Конечно, сотрудничество с институциональными инвесторами – это гораздо больше, чем просто привлечение финансовых ресурсов. Высокий уровень наших отношений с международными финансовыми организациями стал возможен благодаря обеспечению нами определенных финансовых показателей, постоянной работе над улучшением корпоративного управления. Могу сказать, что сотрудничать с нашими уважаемыми партнерами очень сложно, но в то же время очень полезно. С одной стороны такое сотрудничество – это результат нашего динамического развития, но в тоже время для поддержания темпов этого сотрудничества нам необходимы правильные стимулы и ориентиры. Использование целевых ориентиров региональных и глобальных игроков, стремление к лучшим мировым практикам заложено в нашей ДНК, и это обеспечивает постоянный рост Америабанка. Работа под пристальным вниманием местного регулятора сама по себе требует большой ответственности, но я думаю, вы согласитесь с тем, что работать еще и в рамках многомерных и многопрофильных схем договоров гораздо сложнее. Уверен, что наша стратегия активного сотрудничества с международными финансовыми организациями правильна и очень важна, и это то, что отличает нас от многих наших конкурентов, обеспечивая нам устойчивый буферный капитал, позиции ликвидности, высококлассную систему отчетности в соответствии с МСФО, основанную на полноценной системе управления рисками, и исключительную систему корпоративного управления, которая действует в нашем Банке.