«Մենք կշարունակենք հակազդել Ռուսաստանի ագրեսիային». Թրամփը շնորհավորել է Զելենսկիին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը շնորհավորել է Վլադիմիր Զելենսկիին՝ հաղթանակի, իսկ ուկրաինացիներին՝ արդար և ժողովրդավարական ընտրությունների կապակցությամբ:
«Մենք կշարունակենք աջակցել Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականության վերականգնմանը և հակազդել Ռուսաստանի ագրեսիային»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Զելենսկիին արդեն հասցրել են շնորհավորել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, Լեհաստանի նախագահ Անջեյ Դուդան, ինչպես նաև ԵԽ նախագահ Դոնալդ Տուսկն ու ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 21-ին Ուկրաինայում անցկացվել է նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլը: Պաշտոնական տվյալներով, հաղթող է ճանաչվել Վլադիմիր Զելենսկին՝ ձայների 73.2%-ով: Նախկին նախագահ Պետրո Պորոշենկոն հավաքել էր ձայների 25.5%-ը:

Трамп пообещал Зеленскому продолжать отстаивать территориальную целостность Украины
Президент США Дональд Трамп поздравил по телефону с победой на выборах Владимира Зеленского, а также весь украинский народ с честными и демократическими выборами. Об этом сообщил в Twiitter спецпредставитель США по вопросам Украины Курт Волкер.
"Мы будем и впредь поддерживать усилия по восстановлению территориальной целостности Украины и противодействию агрессии России", - говорится в сообщении.
Зеленского уже успели поздравить посольство США в Украине, премьер-министр Владимир Гройсман, генсек НАТО Йенс Столтенберг и президент Польши Анджей Дуда.
Напомним, 21 апреля в Украине состоялся второй тур президентских выборов. Граждане выбирали между Владимиром Зеленским и Петром Порошенко.
Согласно окончательным результатам Национального экзит-пола, Владимир Зеленский лидирует с результатом 73.2%. Петр Порошенко набрал 25,5% голосов избирателей.